Trwa ładowanie...
d4b6imk

Kolejne decyzje RPP zależne od napływających danych, w tym od marcowej projekcji (opinia)

06.02. Warszawa (PAP) - Kolejne decyzje RPP będą zależały od oceny napływających danych dotyczących koniunktury gospodarczej i presji inflacyjnej, w tym od wyników marcowej...

d4b6imk
d4b6imk

06.02. Warszawa (PAP) - Kolejne decyzje RPP będą zależały od oceny napływających danych dotyczących koniunktury gospodarczej i presji inflacyjnej, w tym od wyników marcowej projekcji - wynika z komunikatu po lutowym posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej.

Poniżej opinie:

PIOTR ŁYSIENIA, BANK POCZTOWY (e-mail)

"Słabe grudniowe dane z krajowej gospodarki sprawiły, że członkowie RPP już przed dzisiejszym posiedzeniem sygnalizowali, że są skłonni poprzeć wniosek o obniżkę stóp procentowych. Dlatego właśnie obniżka nie była dla rynku zaskoczeniem.

d4b6imk

Konferencja prasowa prezesa NBP Marka Belki nie dała jednoznacznej odpowiedzi, czy i kiedy nastąpi kolejna obniżka stóp. Pomimo, że z komunikatu zniknęło zdanie o łagodzeniu polityki pieniężnej Prezes Belka zaznaczył, że nie sugeruje on zmiany nastawienia na neutralne i że w marcu wszystkie opcje pozostają możliwe.

O kolejnych krokach RPP będą decydować napływające dane oraz publikowana w marcu projekcja inflacji i PKB. Komunikat potwierdził, jednak że jesteśmy coraz bliżej końca cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Niewykluczone, że RPP zdecyduje się na przerwę w cyklu, aby ocenić wpływ dotychczasowych obniżek.

Spodziewamy się, że w obecnym cyklu Rada zdecyduje się na jeszcze jedną obniżkę stóp do 3,50 proc., jeżeli projekcja wskaże na brak wyraźnej poprawy perspektyw gospodarczych oraz napływające dane będą świadczyły o utrzymującej się słabości gospodarki".

WOJCIECH MATYSIAK, BANK PEKAO (e-mail)

d4b6imk

"Oceniamy, że w marcu, po zapoznaniu się z wynikami nowej projekcji inflacyjnej, RPP zdecyduje się na kolejną obniżkę stóp procentowych o 25 pb. Nowy raport o inflacji pokaże prawdopodobnie niższą prognozowaną ścieżkę inflacji niż projekcja z listopada ub. r. Według naszych szacunków inflacja w styczniu osiągnęła poziom 1,9 proc. rdr, a w czerwcu może spaść poniżej dolnej granicy przedziału celu inflacyjnego NBP. Taki scenariusz może przekonać RPP do kolejnej obniżki stóp.

Warto także zaznaczyć, że szybkie tempo spadku inflacji w ostatnich miesiącach sprawiło, że stopa procentowa NBP w ujęciu realnym wzrosła, pomimo złagodzenia polityki monetarnej przez RPP. Fakt ten może również stanowić ważny argument za obniżką stóp w marcu.

Oceniamy, że po obniżeniu stopy referencyjnej do 3,50 proc. w marcu, RPP zrobi przerwę w cyklu obniżek stóp procentowych. Coraz wyraźniejsze symptomy poprawy sytuacji gospodarczej oraz możliwe odwrócenie spadkowego trendu inflacji w drugim półroczu, mogą oznaczać, że Rada zakończy cykl obniżek stóp w marcu".

d4b6imk

KONRAD SOSZYŃSKI, BGŻ (e-mail)

"W komunikacie RPP zwraca uwagę zmiana zakończenie komunikatu, w którym zniknęło informacja o tym, że RPP nie wyklucza dalszych obniżek stóp. W miejsce tego znalazło się stwierdzenie, że dalsze obniżki będą uzależnione od +oceny napływających informacji dotyczących koniunktury gospodarczej i presji inflacyjnej, w tym od wyników marcowej projekcji makroekonomicznej NBP+.

Naszym zdaniem taka zawartość komunikatu w połączeniu ze zwróceniem przez prezesa Belkę uwagi na to, że Rada obcięła do tej pory cztery razy stopy procentowe oznacza, że NBP przygotowuje się do pauzy w obniżkach stóp. Sądzimy, że +magia okrągłej liczby+ (łączna skala obniżek od początku cyklu to 100 pb), może jednak nie być dostatecznym argumentem za wstrzymaniem się z kolejną obniżką w marcu. Za dokonaniem kolejnej obniżki za miesiąc przemówi według nas spadek inflacji w okolice dolnej granicy celu inflacyjnego oraz sugerująca dalsze spowolnienie gospodarcze projekcja inflacyjna. Pauzy w cyklu spodziewamy się dopiero w kwietniu.

W reakcji na komunikat dochodowości obligacji spadły, po czy powróciły w okolice sprzed rozpoczęcia konferencji. Po samym komunikacie kurs EUR/PLN obniżył się w okolice 4,15, ale zaraz potem wrócił do 4,1670". (PAP)

fdu/ dan/

d4b6imk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b6imk