Kolejne firmy odwracają się od Rosji. KFC, Pizza Hut i Carlsberg zawieszają działalność
Lista firm, które wstrzymują swoje biznesy, wydłuża się z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę. KFC, Pizza Hut i Carlsberg to tylko część międzynarodowych gigantów, którzy ostatnio się na to zdecydowali. Jest też cały szereg firm, które nie rezygnują z prowadzenia interesów całkowicie, ale mocno je ograniczają. Tak zrobiły m.in. Sony, Nestle czy Danone.
W środę Carlsberg poinformował, że wstrzymuje produkcję i sprzedaż piwa w Rosji. Taką samą decyzję, również w środę, podjął jeden z jego konkurentów, firma Heineken. Już wcześniej, w reakcji na wojnę, jaką Rosja rozpętała w Ukrainie, koncerny te informowały, że wstrzymują się z inwestycjami w Rosji i z eksportem do tego kraju.
Konkurenci McDonald's podjęli decyzję
W środę wieczorem czasu polskiego również AmRest Holdings ogłosił, że rozpoczął proces czasowego zawieszenia działalności restauracji działających pod szyldami KFC i Pizza Hut w Rosji. AmRest jest franczyzobiorcą marek KFC i Pizza Hut należących do amerykańskiej spółki Yum Brands Inc. Spółka ta we wtorek poinformowała o wstrzymaniu inwestycji w Rosji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rekordowo wysokie ceny paliw. "Słaba złotówka nie pomaga"
Rosja to kluczowy rynek dla Yum Brands, który posiada tam ponad tysiąc lokali KFC i 50 Pizza Hut; prawie wszystkie działają jako niezależne franczyzy. W 2021 r. KFC International otworzyło ponad 2,4 tys. lokali. W Rosji firma otwierała około 100 nowych restauracji rocznie i spodziewała się kontynuować "podobną strategię ekspansji w przyszłości".
AmRest jest również franczyzobiorcą marek Starbucks oraz Burger King. Starbucks Corp poinformował we wtorek, że zawiesza wszelką działalność gospodarczą w Rosji, w tym wysyłkę swoich produktów, i kawiarni prowadzonych ma zasadzie licencji. Z kolei Restaurant Brands International zapowiada, że będzie prowadził nadal działalność swoich 800 restauracji Burger King, ale wszelkie zyski przekaże na pomoc humanitarną ofiarom inwazji Rosji na Ukrainę.
Również w środę Nestle, największa na świecie grupa spożywcza, poinformowała, że zawiesiła wszystkie inwestycje kapitałowe w Rosji. Nadal będzie dostarczać podstawowe produkty spożywcze - poinformowała agencja Reutera. Wcześniej podobne decyzje podjęli konkurenci koncernu: Procter & Gamble i Unilever. Podobnie Danone, który jest największym producentem jogurtów na świecie, zapowiedział, że zawiesza inwestycje w Rosji, ale będzie kontynuować sprzedaż nabiału i żywności dla dzieci.
Coraz dłuższa lista firm, które wstrzymują biznes
Netflix poinformował, że zamyka działalność w Rosji i nie będzie przyjmował nowych klientów. Nie jest jednak jasne, co stanie się z niecałym milionem działających kont.Z kolei studia hollywoodzkie, w tym Walt Disney Co., Paramount Pictures, Sony Corp., WarnerMedia i Universal Pictures wstrzymały lub przełożyły na później premiery filmów w Rosji. Sony zawiesiło też w Rosji sprzedaż konsol PlayStation i gier na te konsole.
Biznes w Rosji wstrzymały również McDonald's, Coca-Cola i PepsiCo. Wcześniej taką decyzję podjął też szereg innych firm, m.in. Levi Strauss, Nike czy koncerny motoryzacyjne. Z kolei "wielka czwórka" audytorów: EY, PricewaterhouseCoopers LLP, KPMG LLP i Deloitte poinformowała, że na stałe opuszcza Rosję. W sumie firmy te zatrudniają ponad 15 tys. pracowników w Rosji i Białorusi.
WP Finanse na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski