Chłodnie pękają w szwach. Dramat rolników. Mówią o bankructwie
Producenci kalafiorów i brokułów mają ogromny problem ze zbytem swojej produkcji. Powód? Chłodnie pękają w szwach i nie są zainteresowane odbiorem warzyw od rolników. Brak pomocy państwa spowoduje bankructwo wielu gospodarstw, które zaciągnęły kredyty - alarmują rolnicy.
Jak informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych na swojej stronie internetowej, rolnicy prowadzący gospodarstwa warzywnicze w gminach Wyszogród i Czerwińsk w miejscowości Stobiecin, spotkali się z przedstawicielami parlamentu i władz lokalnych przedstawiając trudną sytuację na rynku. Rolnicy oczekują m.in. dopłat do uprawy i uruchomienia skupu kalafiorów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Samorządy czekają na unijne pieniądze. "Musimy ryzykować"
"Wolą kupować od firm zagranicznych"
Rolnicy z wyżej wymienionych gmin prowadzą specjalistyczne gospodarstwa warzywnicze, które ukierunkowane są na produkcję wysokiej jakości kalafiorów i brokułów z przeznaczeniem na przechowywanie w chłodniach.
Okazuje się, że w okresie zbioru warzyw chłodnie są zapełnione i nie są zainteresowane zakupem warzyw od rolników tłumacząc to wzrostem kosztów energii, drogimi kredytami i wzrostem kosztów pracy. "Wolą kupować od firm zagranicznych na bieżąco dostarczających towar na rynek hurtowy" - czytamy na stronie KRIR.
Dodano, że uczestnicy spotkania zwrócili się do ministra rolnictwa o uruchomienie interwencyjnego skupu kalafiorów i brokułów w podobnej skali jak to miało miejsce w przypadku malin oraz wprowadzenie dopłat do produkcji kalafiorów i brokułów. Według rolników, brak pomocy państwa spowoduje bankructwo wielu gospodarstw, które zaciągnęły kredyty na zakup sadzonek i środki ochrony roślin.
Izba przekazała, że uczestnicy spotkania zwrócili się również o umożliwienie spotkania delegacji rolników z ministrem rolnictwa w celu omówienia trudnej sytuacji w sektorze. Od kilu lat produkcja kalafiorów w Polsce spada. Według Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2018 r. produkcja tych warzyw wyniosła 220 tys. ton, w ubiegłym roku było to 132,2 tys. ton.
Spadała także w tym okresie powierzchnia ich uprawy z 9,3 tys. ha (2018 r.) do 5,6 tys. ha (2022 r.). Obecnie kalafiory na rynku hurtowym w Broniszach kosztują od 3,5 zł do 4 zł za sztukę. Według ekspertów sezon 2023 napawa optymizmem, widać, że Polacy przestawiają swoje myślenie i stawiają na zdrowe odżywianie, a co za tym idzie coraz chętniej sięgają po warzywa i owoce.