Trwa ładowanie...
d2gkduw
giełda
03-09-2009 08:45

Kolejny dzień przeceny na GPW

Już na początku środowych notowań na GPW kontynuowana była wyprzedaż z poprzedniego dnia. Była to reakcja na wtorkowe spore spadki (ok. dwuprocentowe) indeksów amerykańskich.

d2gkduw
d2gkduw

Potem przez długi czas trwał ruch boczny, przy niewielkich wahaniach i z nieznaczną przewagą strony podażowej. Inwestorzy czekali na kolejne ważne sygnały, czyli jednym słowem jakieś wiadomości z USA. Przed południem opublikowana została ostateczna wartość PKB strefy euro za II kwartał. Wyliczenia końcowe okazały się identyczne z wcześniej pokazanymi (-0,1% q/q) i reakcji na warszawskim parkiecie nie było żadnej. Dopiero raport z amerykańskiego rynku pracy dał podstawy do dalszych decyzji. O 14:15 dowiedzieliśmy się, że w największej gospodarce świata w sierpniu ubyło prawie 300 tys. miejsc pracy, podczas gdy oczekiwano „tylko” -250 tys. W odpowiedzi WIG20 wybił się z konsolidacji i doszło do kolejnej fali wyprzedaży, po 15:00 straty wynosiły nawet ponad 4%. Po neutralnym otwarciu giełd nowojorskich popyt podjął jeszcze próbę przejęcia inicjatywy i nastąpiło wzrostowe odreagowanie. Kolejne dane z USA zniweczyły wysiłek kupujących, gdy okazało się, że zamówienia fabryczne wzrosły tylko o 1,3% (prognoza
2,3%), WIG20 powrócił w okolice dziennych minimów i zamknął się 2114 pkt, tj. -3,9%, przy umiarkowanych obrotach 1,14 mld PLN. Jeszcze większa przecena dotknęła mniejsze spółki, mWIG40 zniżkował -4,6%, a sWIG80 -4,8%.

Wykres WIG (fot. DM Banku BPH)
Źródło: Wykres WIG (fot. DM Banku BPH)

4,25% spadku zanotował po wczorajszej sesji indeks szerokiego rynku WIG. Po pierwszych dniach września byki mają sporo do odrobienia a obraz rynku nie sprzyja ich pozycjom. Fatalne otwarcie z luką bessy sprowadziło indeks w okolice 36 000 pkt, czyli wsparć wynikających ze szczytów konsolidacji sierpniowej. Łatwość z jaką przyszła wczorajsza wyprzedaż jest o tyle zastanawiająca, że spadki zostały wygenerowane przy obrocie sięgającym już 1,6 mld zł. Wynik ten skłania do wniosku, że część rynku bierze pod uwagę możliwość głębszej korekty i przyłącza się do ruchu w dół. Wykres dzienny nie pozostawia wątpliwości w kwestii dominacji podczas wczorajszych notowań. Czarna świeca marubozu otwarcia przebiła wsparcie i swoim dolnym cieniem dotknęła 35 672 pkt. Wymowa tego rodzaju świecy jest negatywna i zapowiada możliwość dalszej przeceny. RSI, potwierdzany przez Composite Index, sukcesywnie opada, a czynnikiem skłaniającym do kontynuacji tego ruchu jest przełamanie się wskaźnika przez górną linię dla rynku
niedźwiedzia, która przy poprzedniej korekcie została utrzymana. Na podstawie tej informacji wnioskować można, że oscylator powinien dotrzeć do linii wsparcia w okolicach 40 pkt, gdzie znajduje się dolna linia sygnalna dla rynku wzrostowego, a co za tym idzie, kurs indeksu WIG może nadal opadać, potencjalnie nawet do poziomu 33 000 pkt. Dzisiejszy dzień rynek może rozpocząć od niewielkich wzrostów, natomiast biorąc pod uwagę opadający ADX, sesja prawdopodobnie kolejny dzień może zakończyć się poniżej odniesienia.

d2gkduw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gkduw