Kolejny kraj bierze się za jednorazówki. Ma poparcie Brukseli
Komisja Europejska ogłosiła swoje poparcie dla belgijskiego zakazu sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych w tym kraju. Rząd belgijski opublikował tzw. międzyfederalną strategię na rzecz pokolenia wolnego od tytoniu.
21.03.2024 07:07
Media donoszą, że Komisja Europejska wyraziła swoje poparcie dla belgijskiego projektu ustawy, który ma na celu wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych w Belgii.
Międzyfederalna strategia na rzecz pokolenia wolnego od tytoniu
Pod koniec grudnia 2022 roku, rząd Belgii przedstawił tzw. międzyfederalną strategię na rzecz pokolenia wolnego od tytoniu na lata 2022–2028. Głównym celem tej strategii jest znaczne zmniejszenie liczby palaczy w wieku 15–24 lata do 6 proc. lub mniej do roku 2028.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek: Biznes Klasa #22
W ramach działań mających na celu realizację tego celu władze belgijskie zdecydowały się na wprowadzenie od 1 stycznia 2026 roku zakazu sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych, które są szczególnie popularne wśród młodych ludzi.
Portal Euractiv informuje, że aby nowe przepisy były zgodne z prawem europejskim, a konkretnie z dyrektywą o wyrobach tytoniowych, Belgia musiała uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na ich wdrożenie.
Komisja Europejska zatwierdziła ten projekt, co potwierdziła w piśmie podpisanym przez komisarz ds. zdrowia Stellę Kyriakides. "Przepisy krajowe zakazujące wprowadzania do obrotu jednorazowych papierosów elektronicznych zawierających nikotynę, zgłoszone przez Królestwo Belgii […], zostały zatwierdzone" – napisała Komisja.
Na razie zakaz obejmuje jedynie jednorazowe papierosy elektroniczne zawierające nikotynę. Jednak, jak podaje portal Euractiv, Belgia chciałaby rozszerzyć ten zakaz również na produkty niezawierające nikotyny.
Komisja Europejska wyjaśniła jednak, że "biorąc pod uwagę, że jedynie wprowadzanie do obrotu jednorazowych papierosów elektronicznych zawierających nikotynę wchodzi w zakres dyrektywy 2014/40/UE, zakres tej decyzji […] ogranicza się do tego rodzaju jednorazowych papierosów elektronicznych".
Warto dodać, że podobne przepisy są obecnie opracowywane również we Francji, Niemczech i Irlandii.