Komentarz PLN: Złoty nieznacznie mocniejszy do CHF po szwajcarskim referendum
Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi lekkie umocnienie PLN wobec szwajcarskiego franka oraz brytyjskiego funta. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1816 PLN za euro, 3,3576 PLN względem dolara amerykańskiego oraz 3,4705 PLN wobec franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,401% w przypadku papierów 10-letnich.
Ostatnie sesje na rynku PLN przynoszą nam lekkie odreagowanie umocnienia PLN z początku poprzedniego tygodnia. Równocześnie aktualnie obserwujemy próbę rozegrania mocniejszego złotego wobec CHF, korzystając z odreagowania na EUR/CHF. Zgodnie z naszą prognozą szwajcarzy powiedzieli „Nie” złotej „inicjatywie” co skokowo oddaliło kwotowania od kluczowej bariery na 1,20 CHF. W kraju natomiast w piątek otrzymaliśmy składowe wzrostu PKB w III kw., który zgodnie z prognozą wyniósł 3,3% r/r. Składowe należy odczytywać jako umiarkowanie pozytywne, gdyż otrzymaliśmy wzrost w zakresie konsumpcji prywatnej oraz inwestycji. Dane te stanowią potwierdzenie scenariusza zaprezentowanego przez RPP, aby stopy pozostały niezmienione w grudniu.
W dłuższej perspektywie, m.in. w przypadku dalszego luzowania przez EBC, scenariusza dalszych obniżek nie można jednak wykluczyć. Na rynku polskich aktywów obserwujemy utrzymanie pozytywnych nastrojów wokół PLN oraz długu. Złoty notowany jest blisko kilkutygodniowych maksimów, a polskie obligacje w dalszym ciągu pozostają w obszarze rekordowo niskich rentowności.
W rozpoczynającym się tygodniu poznamy szereg istotnych publikacji z gospodarki krajowej. W trakcie dzisiejszej sesji oczy krajowych inwestorów zwrócone będą w kierunku zaplanowanego na godz. 9:00 odczytu przemysłowego indeksu PMI, gdzie wedle ankiety RTRS otrzymamy wartość nieznacznie niższą (51pkt.) niż w październiku (51,2pkt.). Dodatkowo w bieżącym tygodniu będziemy świadkami posiedzenia RPP (02-03.12), gdzie Rada najprawdopodobniej pozostawi stopy na aktualnych 2,00%.
Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy mało aktywny początek tygodnia na rynku złotego, gdzie najciekawszym wydarzeniem wydaje się potencjalna próba kontynuacji spadków na CHF na szerokim rynku, co mogłoby również znaleźć odzwierciedlenie w kwotowaniach CHF/PLN. USD/PLN i EUR/PLN wskazują na utrzymanie stabilizacji podczas gdy GBP/PLN w przypadku przełamania okolic 5,2360 PLN mógłby pokusić się o zejście do okolic 5,1870 PLN.
Konrad Ryczko
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |