Trwa ładowanie...
13-11-2009 09:26

Komentarz poranny

Najistotniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie odczyt dynamiki europejskiego PKB w III kwartale 2009 roku. Gospodarka wspierana środkami z rządowych programów stymulujących najprawdopodobniej odnotowała pierwszy od II kwartału 2008 roku kwartalny wzrost.

Komentarz porannyŹródło: AMB Consulting
d2nku05
d2nku05

Rynek zagraniczny

Najistotniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie odczyt dynamiki europejskiego PKB w III kwartale 2009 roku. Gospodarka wspierana środkami z rządowych programów stymulujących najprawdopodobniej odnotowała pierwszy od II kwartału 2008 roku kwartalny wzrost. Dane z Niemiec wskazały na taką możliwość, gdyż poranny odczyt wskazał na 0,7% wzrostu w III kwartale oraz rewizję w górę II kwartalnego wzrostu z poziomu 0,2% kw/kw do poziomu 0,3% kw/kw. Istnieje jednak ryzyko, że odczyt tej figury nie będzie pozytywnie odebrany przez rynek a euro będzie kontynuowało odreagowanie po przetestowaniu lokalnych maksimów w dniu wczorajszym. Ryzyko to spowodowane jest między innymi rozczarowującymi odczytami PKB z Hiszpanii, gdzie figura ta spadła w III kwartale 2009 o 4,1% w stosunku do III kwartału 2008 roku.

Popołudniowe raporty dotyczące handlu zagranicznego Stanów Zjednoczonych we wrześniu oraz cen importowych i eksportowych w październiku będą miały mniejszy wpływ. Rynek skupi swoją uwagę w godzinach popołudniowych na nastrojach amerykańskich konsumentów, które odwzoruje poziom indeksu Uniwersytetu Michigan w listopadzie. Odczyt tej ostatniej figury może zadecydować o ruchach indeksów giełdowych na Wall Street po godzinie 16:00 czasu polskiego (10:00 czasu nowojorskiego).

EUR/USD

Wczoraj kurs EURUSD w reakcji na korektę na rynku surowców podążał na południe korygujące kolejne testy tegorocznych maksimów na tej parze. Kolejną falę osłabienia euro wobec dolara wywołał raport dotyczący zapasów ropy, które wzrosły o 1,7 miliona baryłek przy spodziewanym wzroście o 1 milion baryłek. Informacja ta wywołała kontynuację przeceny na rynku ropy i akcji firm z sektora naftowego, co znalazło swoje odzwierciedlenie w kursach eurodolara.

Po teście tegorocznych maksimów w okolic ceny 1,5060 USD za jedno euro para EUR/USD skorygowała się do poziomu 1,4837, gdzie znajduje się zgrupowanie trzech zniesień Fibonacciego (miedzy innymi 50% zniesienia zakończonej wczoraj fali wzrostowej oraz 38,2% zniesienia fali wzrostowej obserwowanej od 1 października do 21 października 2009 roku). Testy tego poziomu zadecydują o dalszych ruchach tej pary. Istotna będzie reakcja inwestorów na wyżej wspomnianą publikację europejskiego PKB w III kwartale 2009 roku. Pierwszym sygnałem powrotu do naszym zdaniem najbardziej prawdopodobnego długoterminowego trendu wzrostowego będzie powrót powyżej poziomu 1,4886, gdzie znajduje się 61,8% zniesienia ostatniej fali umocnienia euro wobec dolara.

d2nku05

Rynek krajowy

Środowa przyspieszona aprecjacja naszej waluty względem głównych walut została powstrzymana w dniu wczorajszym. Odreagowanie na polskich parach walutowych nastąpiło między innymi pod wpływem korekty eurodolara. W dniu dzisiejszym bardzo istotny również dla złotówki będzie przedpołudniowy odczyt europejskiego PKB w III kwartale bieżącego roku. Kontynuacja wędrówki pary EUR/USD na południe może powstrzymać dalszą aprecjację naszej waluty a polskie pary przejdą w okres konsolidacji.

Publikowany dzisiaj październikowy poziom inflacji konsumenckiej odpowie na pytanie o poziom presji inflacyjnej i poprawność oczekiwań Rady Polityki Pieniężnej, która stwierdziła, że do końca roku dynamika wzrostu cen spadnie i że nie ma konieczności zmiany łagodnego charakteru polityki monetarnej w naszym kraju.

Najbardziej prawdopodobny naszym zdaniem jest nadal kontynuacja trendu aprecjacji naszej waluty do końca bieżącego roku pomimo wyżej wspomnianego zagrożenia przyhamowania ruchu polskich par na południe spowodowanego kontynuacją korekty na eurodolarze.

EUR/PLN

Na polskim rynku walutowym, kurs pary EUR/PLN przebija kolejne poziomu wsparcia techniczne. Kolejnymi istotnymi wsparciami dla tej pary walutowej będą poziomy 4,1150 (wczorajsze minima) oraz poziom 4,0930, gdzie mamy do czynienia z minimum z połowy września oraz zniesieniem zewnętrznym 127,2 impulsu osłabienia złotego od trzeciej dekady października. Bardzo ważny dla kontynuacji tego ruchu na południe będzie powrót eurodolara do wzrostów pod odbiciu się wykresu crossa EUR/USD od wsparcia wynikającego ze zgrupowania zniesień Fibonacciego.

USD/PLN

Podobną sytuację obserwujemy na parze USDPLN, gdzie kurs przebił roczne minima na poziomie 2,7560. We środę aprecjacja złotego wobec dolara została powstrzymana dopiero na poziomie 2,7320, gdzie przebiega zewnętrzne zniesienie 113,0 fali osłabienia złotego od trzeciej dekady października. Najbliższym wsparciem zatem obecnie jest środowe minimum 2,7320.

Tomasz Szecówka
AMB Consulting

d2nku05
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nku05