Komentarz poranny
W pierwszej części inwestorzy poznają poziom indeksu niemieckiego instytutu ZEW, który odpowie na pytanie czy również w Europie, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych pogorszyły się nastroje konsumentów w sierpniu.
Rynek zagraniczny
W pierwszej części inwestorzy poznają poziom indeksu niemieckiego instytutu ZEW, który odpowie na pytanie czy również w Europie, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych pogorszyły się nastroje konsumentów w sierpniu. Popołudniu natomiast na rynek napłyną informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz figury dotyczące inflacji producentów w lipcu. Dane dotyczące rozpoczętych inwestycji budowlanych i liczby wydanych pozwoleń mogą stanowić wsparcie dla poprawy nastrojów na rynkach kapitałowych i scenariusza wzrostowego pary EUR/USD. Takie zachowanie się inwestorów będzie miało miejsce, jeśli potwierdzi się fakt postępującej stabilizacji trwającego cztery lata kryzysu.
Zagrożeniem dla wzrostów eurodolara oraz indeksów giełdowych może ewentualne możliwe pogorszenie się nastrojów konsumentów niemieckich spowodowane między innymi słabą perspektywą dla rynku pracy w IV kwartale bieżącego roku. Podobnie negatywnie na postrzeganie perspektyw gospodarczych USA może wpłynąć dalsza deflacja cen producentów. Obserwowany spadek cen konsumenckich może być efektem wysokiej bazy, gdyż rok temu ceny surowców produkcyjnych osiągały swoje historyczne maksima.
Ryzyko czarnego scenariusza dla następnych sześciu miesięcy stanowi zagrożenie dla utrzymania się dobrych nastrojów na rynkach kapitałowych oraz zwiększa prawdopodobieństwo korekt w oczekiwanym przez nas trendzie wzrostowym eurodolara. Z drugiej strony widoczny jest coraz mniejszy negatywny wpływ złych danych gospodarczych na rynek walutowy i nastroje inwestorów. Niemal wszyscy zdają się dostrzegać jedynie pozytywne sygnały.
Rynek polski
Polskie pary walutowe, pomimo prób, nie zdołały wczoraj pokonać górnego ograniczenia przedziału wahań, w którym znajdują się od miesiąca. Druga z rzędu próba w przeciągu tygodnia potwierdza siłę owych technicznych oporów. Zwiększa to prawdopodobieństwo pozostania ich w konsolidacji w krótkim okresie kolejnych dwóch tygodni do decyzji RPP, której posiedzenie zaplanowano na 26 sierpnia.
W dniu dzisiejszym poznamy istotny dla dalszej perspektywy polskiej waluty raport z polskiego rynku pracy. Informacje dotyczyć będą dynamiką wynagrodzeń oraz zatrudnienia. Obie te figury potwierdzają pogłębiającą się słabość rynku pracy, która będzie zagrożeniem w IV kwartale dla oczekiwanego przez nas scenariusza kontynuacji aprecjacji złotówki.
Ponowna próba wybicia się górą z konsolidacji może nastąpić po popołudniowych danych z Polski, gdy niespodziewanie dynamicznie spadnie zatrudnienie a dynamika średniego wynagrodzenia zbliży się do zera.
Tomasz Szecówka
analityk rynków finansowych
AMB Consulting