Komentarz poranny

Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, co w pewnym sensie można powiązać z odrabianiem strat po wyprzedaży w końcówce wtorkowej sesji.

Patrząc na wykresy sesja nie spowodowała istotnych zmian w układzie sił, a inwestorzy wypatrują na mocniejsze impulsy, które byłby wskazać kierunek kolejnego silniejszego ruchu. WIG-20 po dynamicznej zwyżce tuż po otwarciu dodarł w rejon oporu na 1894 pakt. (delikatnie go nadbił), a kolejne godziny upłynęły pod znakiem konsolidacji w wąskim zakresie. Bez wątpienia wydarzeniem w dniu wczorajszym było zauważalne umocnienie złotego, w relacji do głównych walut. Zazwyczaj taka akcja postrzegana sprzyja zakupom akcji na GPW przez inwestorów zagranicznych, a pytaniem pozostaje czy również tym razem notowane spółki skorzystają na tym czynniku. Jeśli tak by się stało, należałoby się liczyć z perspektywą ataku na ostatnie maksimum na 1911 pakt. W przypadku jego przebicia kolejne opory widzę na 1926 oraz istotny poziom 1975 pakt. wynikający z maksimum z 19 czerwca, czyli pamiętna szarża kupujących w korespondencji z wygaśnięciem czerwcowych serii instrumentów pochodnych.

Najbliższe wsparcie dla WIG-20 znajduje się na 1862 pakt., a powyższy poziom staje się dodatkowo ważny z racji podnoszącej się linii trendu wzrostowego, która przed otwarciem znajduje się tuż pod tym poziomem na 1860 pakt. Ewentualne przełamanie tego wsparcia będzie zdawało się potwierdzać negatywną wymowę formacji zasłony ciemną chmurą z wtorkowej sesji, co z kolei winno przełożyć się na test minimum na 1841 pakt. W przypadku silniejszego spadku kupno winno pojawić się na 1832 pakt. Przed sesja podstawowe pytanie dla mnie brzmi czy umocnienie złotego stanie się motywem do zakupów przez inwestorów. Przyznam się szczerze, że jak oglądam wykresy największych spółek, to można wybrać kilka pozytywnych, ale nie są to spółki, które mogłyby nadać ton ruchowi całego indeksu. Mam tu na myśli akcje Biotonu oraz BRE, gdzie najbliższe godziny winny przynieść atak na opory odpowiednio na 0,33 oraz na 17,45 zł. Większość spółek sprawia jednak raczej niekorzystne wrażenie i teoretycznie większe prawdopodobieństwo
należałoby przypisywać pogłębieniu tendencji spadkowej. Ale wiadomo, że jak na rynku pojawia się kapitał zagraniczny, to za bardzo nie zawraca on sobie głowy stanem wykresów, a domeną będą wtedy spółki charakteryzujące się największą płynnością.

Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK

[ Zobacz pełną analizę

]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/22553/20090702_biul_por_pl.pdf )

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)