Komentarz poranny
Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem indeksów, a z szeregu wyłamał się jedynie mWIG40, który przysłowiowym "rzutem na taśmę" zapewnił sobie zamknięcie w pozytywnym terytorium.
01.09.2009 09:49
WIG-20 przez całą sesję utrzymywał się w tendencji spadkowej, która wytyczyła minimum w końcówce dnia na 2194 pkt. Nie jest to jakaś dramatyczna wyprzedaż wskazująca, że już tylko musimy spadać. Przyglądając się strukturze ostatnich ruchów można dojść do wniosku, iż mamy do czynienia z korekcyjną, w trendzie wzrostowym, falą płaską, na co przede wszystkim wskazuje struktura ruchu 3-3-5.
Wczorajsze minimum zostało wytyczone nieznacznie poniżej dolnego ograniczenia krótkoterminowego kanału spadkowego (na wykresie intraday, na dziennym się raczej tego nie uchwyci), jak również tuż pod 38,2% zniesienia ostatniego wzrostu z 2019 do 2317 pkt. Teoretycznie, można przyjąć założenie, iż dno zostało wytyczone i obecnie winien być budowany kolejny ruch wzrostowy, który winien wytyczyć maksimum powyżej 2317 pkt. Największy mankament w całej fali wzrostowej od lutego są relatywnie płytkie korekty, które z jednej strony wskazują na siłę popytu, ale z drugiej strony rodzą naturalne pytania i obawy, bo w którymś momencie może pojawić się korekta wyższego rzędu czy też spadek do nowych minimów, a kupno na niewielkich zniesieniach (23,8 i 38,2% przebytego wcześniej ruchu) może się okazać błędną decyzją. Ale na razie rynki delektują się niskim poziomem stóp procentowych na świecie i to jest motywem skłaniającym inwestorów do podejmowania większego ryzyka i dalszego kupowania akcji.
Sytuacja jest bardzo zbliżona do zwyżki z lat 2003-2007 r., oczywiście przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Problemem jest jednak, to iż rynki są "po przejściach" i mam wrażenie, iż echa tych przejść jeszcze dadzą o sobie znać, ale na razie w dalszym ciągu nic takiego nie widać. Najbliższy opór dla WIG20 znajduje się na 2230 pkt., a w razie jego przebicia będę oczekiwał na test 2248 i 2261 pkt. Ewentualne sforsowanie tego ostatniego poziomu będzie wskazywało, iż rzeczywiście rynek zamierza wdrożyć scenariusz wynikający ze wspomnianej fali płaskiej czyli wzrost do nowych maksimów. Potwierdzeniem takiego założenia będzie przebicie oporu na 2301 pkt., a kolejne cele widziałbym na 2326 i 2338 pkt. W przypadku silniejszego ruchu podaż winna pojawić się na 2400 pkt. Najbliższe wsparcie znajduje się na wczorajszym minimum na 2194 pkt., a w przypadku jego przełamania kupujący winni bronić poziomu wsparcia wynikającego z wcześniejszego maksimum na 2186 pkt. W przypadku silniejszego spadku kolejne wsparcia to 2138
i 2117 pkt., gdzie znajduje się linia przyspieszonego trendu wzrostowego.
Pełna wersja raportu dostępna w formacie src="http://i.wp.pl/a/i/emerytury/pdf.gif"/>
Tomasz Jerzyk
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |