Komentarz surowcowy
Wygląda na to, że po znacznych wahaniach podczas sesji 21.10 trend wzrostowy na rynku ropy naftowej wytracił nieco impetu - w piątek zamknięcie było równe minimum dnia. Również początek tego tygodnia nie wygląda zbyt mocno, jednak w dalszym ciągu ropa jest handlowana zaledwie 2 USD od tegorocznego maksimum.
Rynek jest ewidentnie mocno wykupiony, jeżeli jednak trend jest silny, nie będzie to przeszkadzało kolejnym wzrostom. Do momentu przełamania ostatnich maksimów należy zachować ostrożność jeżeli chodzi o długie pozycje. Wyraźnie mocniejszy jest rynek kontraktów na benzynę, gdzie kolejne dzienne minima są coraz wyżej, tutaj wyłamanie w górę może nastąpić szybciej niż na rynku surowca. Rynek gazu ziemnego skorygował ponad 61.8% ostatniego impulsu wzrostowego i w dalszym ciągu korelacja z rynkiem ropy pozostawia wiele do życzenia.
Miedź jest obecnie najsilniejszym z rynków towarów i surowców, już podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej ustanowione zostało kolejne tegoroczne maksimum. Silny trend sugeruje długie pozycje, mimo znacznego wykupienia rynku. Rosnące ceny miedzi powinny pomóc w dalszych wzrostach dolarowi australijskiemu.
Rynek złota w wąskiej konsolidacji wokół poziomu 1055 USD. Wyłamanie z konsolidacji dołem raczej nie będzie stanowiło okazji do sprzedaży z uwagi na możliwość ukształtowania się trzeciej podfali spadkowej i powrót do wzrostów. Wyłamanie maksimów w górę może być okazją do kupna. Sytuacja na rynku srebra jest analogiczna.
Bardzo słaba końcówka piątkowej sesji na rynku towarów rolnych w USA. Entuzjazm z początku sesji i nowe maksima zostały bardzo szybko zanegowane, a rynek zamknął się na minimum jeżeli chodzi o pszenicę i kukurydzę. Taki przebieg sesji nakazuje dużą ostrożność na długich pozycjach, szczególnie ze względu na długość trwania trendu wzrostowego.
IDMSA.PL