Komiks dla młodzieży - o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn

"Równy komiks" - to publikacja, która ukazała się w ramach ogólnopolskiej
kampanii na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn

Komiks dla młodzieży - o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn
Źródło zdjęć: © ˆ Robert Kneschke - Fotolia.com

. Akcja, finansowana z unijnych funduszy, kierowana jest dla młodzieży, a jej celem jest m. in. przełamywanie stereotypów w zatrudnianiu i wynagradzaniu kobiet i mężczyzn.

Jak powiedział w rozmowie z PAP autor projektu Bogumił Nowicki, w ciągu najbliższych tygodni 60 tys. egzemplarzy komiksu trafi do dwóch tysięcy szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce.

"Chodzi nie tylko o to, by młodzież przeczytała komiks, ale również, by w szkole odbyły się zajęcia na ten temat. Dlatego przygotowaliśmy specjalną e-platformę, na której umieściliśmy konspekty i inne materiały dla nauczycieli. Pedagog poprzez platformę ma też dostęp do doradcy" - dodał Nowicki.

Autor podkreślił, że celem projektu jest przełamanie stereotypów w zatrudnianiu i wynagradzaniu kobiet i mężczyzn, które wciąż daje się zauważać w społeczeństwie. "Nierówne traktowanie płci w zatrudnianiu i wynagradzaniu to tylko z pozoru temat trudny i nudny. Zdecydowaliśmy się na formę komiksową, by lepiej przebić się do świadomości młodzieży" - powiedział Nowicki.

Komiks zawiera m.in. przykładowe sytuacje obrazujące stereotypy dotyczące ról płci oraz przykłady dobrych praktyk, które pozwalają zarówno kobietom, jak i mężczyznom godzić życie zawodowe z rodzinnym. Publikacja zawiera także dane statystyczne, obrazujące sytuację kobiet i mężczyzn w Polsce.

Projekt przewiduje, że te placówki, które przeprowadzą zajęcia, będą uczestniczyć w losowaniu cennych nagród - podobnie jak uczniowie, którzy wezmą udział w specjalnej ankiecie. Wyniki ankiety posłużą do pracy badawczej i przygotowania filmu dla pracodawców na temat równych praktyk w zatrudnieniu.

Jak poinformowała PAP Justyna Sadlak z biura prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej, MEN zatwierdza do użytku szkolnego wyłącznie podręczniki i od 2009 r. nie rekomenduje ani nie ocenia pod względem merytorycznym innych materiałów dydaktycznych. "Decyzja o ich wykorzystaniu przez szkołę jest autonomiczną decyzją nauczycieli, którzy biorą odpowiedzialność za przekazywane treści" - dodała Sadlak.

"Równy komiks" jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz krajowego wkładu publicznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013. Otrzymał dofinansowanie w kwocie ponad 998 tys. zł.

MA

Źródło artykułu:PAP
płacerównouprawnieniekomiks

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)