Komisarz Canete: konieczna integracja europejskiego rynku energetycznego

Integracja rynku energetycznego w Unii Europejskiej zapewni mu większą elastyczność, a obywatelom niższe ceny - przekonywał we wtorek w Katowicach komisarz UE ds. działań w dziedzinie klimatu i energii Miguel Arias Canete.

21.04.2015 17:55

W wystąpieniu poświęconym unii energetycznej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego komisarz mówił o priorytetach polityki europejskiej w tym zakresie. "Musimy doprowadzić do niskowęglowej gospodarki, która pogodzi konkurencyjność z światowymi wymaganiami energetycznymi" - powiedział.

"UE musi uniknąć fragmentacji rynku energetycznego - to jedna z przyczyn wysokich cen energii. Musimy zmodernizować naszą strukturę terminali, rurociągów" - mówił Canete, podkreślając, że łączenie to najtańsza droga do stworzenia elastycznego rynku.

"Dobre wieści są takie, że już czynimy postępy - między Polską i Litwą będzie 4-procentowa łączność do końca 2015, z Niemcami - 10 proc. w 2020 r." - poinformował komisarz.

Obok dokończenia budowy wewnętrznego rynku energetycznego za kluczowe obszary uznał też stworzenie korzystnego klimatu inwestycyjnego, by zmodernizować system energetyczny oraz koncentrację na niskowęglowych technologiach. "To pozwoli sprostać wymaganiom klimatycznym i stworzyć nowe możliwości rynkowe" - mówił.

"Ostateczny cel to zabezpieczenie bezpiecznej, taniej i konkurencyjnej energii dla europejskich obywateli i przemysłu. Osiągniecie tego celu podniesie naszą konkurencyjność" - dodał Canete.

Komisarz zwrócił uwagę, że Europa cierpi z powodu niedoinwestowania w infrastrukturę energetyczną - szacuje się, że w ciągu dwóch następnych dekad znaczna część majątku będzie zdekapitalizowana.

Dodał, że węgiel musi być przetwarzany bardziej wydajnie do szerszej gamy produktów końcowych, włączając gaz i paliwa płynne. Wyraził też przekonanie, że nie ma alternatywy dla handlu emisjami.

Zdaniem komisarza dążenie do niskoemisyjnej gospodarki przekłada się na badania w dziedzinie nowych technologii. "Wprowadzenie nowych niskowęglowych technologii na rynek jest ważne nie tylko dlatego, że planujemy 40 proc. redukcję CO2, ale też dlatego, że to priorytet polityki przemysłowej UE, żeby zdekarbonizować swoją gospodarkę" - mówił Canete.

"Nowoczesna unia energetyczna jest kluczem to konkurencyjności Europy" - podsumował.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)