Trwa ładowanie...
d5pb0wp

Komisarz UE: licytacje limitów CO2 dla energetyki należy wprowadzić do 2013 r.

Komisarz Unii Europejskiej ds. Środowiska
Stavros Dimas powiedział, że system licytacji w sektorze
energetycznym należy wprowadzić do 2013 roku - napisano w
komunikacie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Share
d5pb0wp

Na czwartkowym spotkaniu Dimasa z ministrem środowiska Maciejem Nowickim, unijny komisarz zdementował informacje o możliwości przesunięcia objęcia systemem aukcyjnym sektora energetycznego po 2013 roku.

_ Decyzja zostanie podjęta wspólnie przez Radę UE i Parlament Europejski w drodze kodecyzji, przy stosunkowo niewielkiej roli Komisji Europejskiej. Pełen system licytacji (limitów CO2 - PAP) w sektorze energetycznym należy wprowadzić do 2013 roku _ - zaznaczył Dimas.

_ Komisja bierze pod uwagę polskie obawy wiążące się z możliwym wzrostem cen energii w Polsce. Będziemy szukać kompromisu, wcześniej musimy przeanalizować konsekwencje systemu aukcyjnego, ale wiadomo, że środki ze sprzedaży uprawnień pozostaną w państwach członkowskich _ - dodał.

d5pb0wp

Komisja Europejska proponuje, żeby od 1 stycznia 2013 roku branża elektroenergetyczna musiała kupować 100 proc. pozwoleń na emisję CO2 na aukcjach.

Na początku czerwca minister Nowicki powiedział, że propozycja KE spowoduje wzrost cen energii od 70 do 100 proc.

Polska chciałaby, by sektor energetyczny miał możliwość stopniowego dochodzenia do 100-proc. poziomu uprawnień nabywanych przez aukcje. (PAP)

d5pb0wp

Podziel się opinią

Share
d5pb0wp
d5pb0wp