Trwa ładowanie...
d46dwez

Komisja ds. VAT zawiadamia prokuraturę ws. Rostowskiego i Nowaka

Komisja ds. VAT zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Rostowskiego i Sławomira Nowaka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komisja ds. VAT zawiadamia prokuraturę ws. Rostowskiego i Nowaka
(East News)
d46dwez

- Komisja rozpatrzyła dziś kilka wniosków, w tym o możliwości popełnienia przestępstwa. Wnioski dotyczą Jacka Rostowskiego oraz Sławomira Nowaka - powiedział w Sejmie poseł PiS, Marcin Horała, przewodniczący komisji ds. VAT.

Jak wyjaśnił Horała, możliwe jest, że Jacek Rostowski dopuścił się czterech z nich, a jedno z nich być może zostało popełnione przez Sławomira Nowaka.

d46dwez

Pierwsze na tej liście jest możliwe przekroczenie uprawnień przez ministra finansów. Dotyczy ono dopuszczenia do sytuacji, w której nieuprawniony doradca społeczny, który pracował również dla firmy audytorskiej, brał udział, a nawet współkierował procesem legislacyjnym w MF.

Drugie związane jest z pierwszym i dotyczy ujawnienia objętych tajemnica informacji pracownikowi firmy audytorskiej. Trzecie - jak wyjaśniał przewodniczący komisji - dotyczy z kolei doprowadzenia do ”ogromnych rozmiarów” straty dla Skarbu Państwa. W tym zarzucie chodzić ma nawet o ”dziesiątki mld zł”, które z tytułu rozszczelnienia systemu podatkowego, nie trafiły do budżetu.

Horała dodał podczas briefingu, że to działanie ”miało charakter przestępczy”, bo zniesienie sankcji podatkowej w wysokości 30 proc., za zaniżenie należnych podatków, lub za zawyżenie sumy zwrotu podatkowego, sprawiło, że próby oszukania fiskusa stały się mniej ryzykowne.

Ostatnie z przestępstw zarzucanych ministrowi Rostowskiemu związane jest z ”niedopełnieniem obowiązków ws. przywrócenia tej sankcji”. W opinii Horały posłowie zostali tu źle poinformowani.
Wszystko dlatego, że MF wyjaśniała iż ta sankcja niezgodna jest z prawem UE i dlatego należy ją znieść.

Jak poinformowali przedstawiciele komisji, złożenie zawiadomienia do prokuratury jest w znacznej mierze oparte na zeznaniach byłej wiceminister finansów Elżbiety Chojny-Duch.

d46dwez

– To nie kończy prac komisji śledczej – zapewniał Horała. – Mamy jeszcze dużo pracy. W toku dalszych prac, jeżeli pojawią się nowe okoliczności, będziemy o nich informować prokuraturę – oświadczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46dwez

Podziel się opinią

Share

d46dwez

d46dwez