Trwa ładowanie...
d4letwm
08-02-2017 11:30

Komisja energii zajmie się nowelą specustawy przesyłowej

Przyspieszenie budowy czy modernizacji linii energetycznych najwyższych napięć, które mają zabezpieczyć dostawy prądu m.in. dla aglomeracji warszawskiej i krakowskiej zakłada poselski projekt nowelizacji specustawy przesyłowej.

d4letwm
d4letwm

W czwartek projektem nowelizacji zajmą się posłowie sejmowej komisji energii i skarbu państwa. Autorzy projektu proponują, by zasadom specustawy przesyłowej z 2015 r. podlegały kolejne linie najwyższych napięć: modernizacja linii 400 kV Kozienice - Miłosna. Budowa linii 400 kV wraz ze zmianą układu sieci pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami. Budowa linii 400 kV Skawina - nacięcia linii Tarnów - Tucznawa oraz Rzeszów - Tucznawa. Modernizacja linii 220 kV Kozienice - Rożki i linii 220 kV Rożki - Kielce.

Uchwalona w 2015 r. tzw. specustawa przesyłowa ma pomóc w przyspieszeniu budowy sieci energetycznych o strategicznym znaczeniu. W praktyce dotyczy ona linii najwyższych napięć będących własnością operatora sieci przesyłowych - spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Takie linie są kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju czy poszczególnych regionów. Głównym założeniem ustawy jest możliwość wywłaszczenia gruntów za odpowiednim odszkodowaniem.

Za wywłaszczenie właścicielowi, czy użytkownikowi wieczystemu przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej w rokowaniach z wojewodą. Gdy do takiego uzgodnienia nie dojdzie, wysokość odszkodowania ustala - w drodze decyzji - wojewoda. Zapisy ustawy stanowią też, że decyzja o lokalizacji linii jest w rękach właściwego wojewody i ma być wydana w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.

Zdaniem autorów projektu nowelizacji, dzięki rozszerzeniu listy linii i uznanie ich za strategiczne bezpieczeństwo, poprawi się bezpieczeństwo energetyczne kraju.

d4letwm

Jak wyjaśniły PAP Polskie Sieci Elektroenergetyczne przebudowa linii Kozienice - Miłosna to jedno z innowacyjnych - dotąd nie branych pod uwagę rozwiązań. Zdaniem operatora pozwoli to na wyprowadzenie mocy z nowego bloku w Elektrowni Kozienice w kierunku centralnej i północno-wschodniej Polski.

"Modernizacja wybudowanej w 1970 roku linii 400 kV Kozienice - Miłosna, polegająca na jej przebudowie z linii 1-torowej na 2-torową oraz budowa linii 400 kV wraz ze zmianą układu sieci najwyższych napięć pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami, jest uzasadniona koniecznością efektywnego wyprowadzenia dodatkowej mocy z budowanego w Elektrowni Kozienice bloku 1075 MW" - podkreśliły PSE.

W 2008 roku Elektrownia Kozienice zdecydowała o budowie nowego bloku o mocy 1075 MW, który powiększa moc zainstalowaną elektrowni o ponad 30 proc. Jednak - zdaniem operatora -istniejący układ sieci przesyłowej nie zapewnia niezawodnego wyprowadzenia mocy z rozbudowywanej elektrowni.

Dotąd zrealizowano szereg inwestycji związanych z uruchomieniem nowego bloku, kluczowego - jak podkreślają PSE - dla zasilania obszarów północno-wschodniej i wschodniej Polski oraz aglomeracji warszawskiej. Chodzi m.in, o działające już nowe stacje elektroenergetyczne: Ołtarzew, Siedlce Ujrzanów, Łomża, Ełk Bis i Stanisławów, a także linie 400 kV: Miłosna - Siedlce Ujrzanów, Ostrołęka - Łomża - Narew oraz Łomża - Ełk Bis. Na ukończeniu jest realizacja linii 400 kV Kozienice - Siedlce Ujrzanów.

d4letwm

PSE podkreślają jednak, że i te inwestycje nie są wystarczające do pełnego wyprowadzenia mocy z Kozienic. "Dlatego w dalszym ciągu prowadzone są analizy wykonalności realizacji inwestycji budowy linii Kozienice-Ołtarzew" - podkreśliły PSE.

Na początku listopada ub. roku Polskie Sieci Elektroenergetyczne i konsorcjum ZUE i Dalekovod Polska podjęły decyzję o rozwiązaniu - ze względu na niezależne od stron warunki zewnętrzne - umowy na budowę linii elektroenergetycznej 400 kV Kozienice-Ołtarzew. Jednocześnie prezes PSE Eryk Kłossowski zapewnił wtedy, że operator nie rezygnuje z planu połączenia Kozienic ze stacją Ołtarzew. Jak podkreślił, inwestycja ta jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i niezawodności dostaw energii elektrycznej, szczególnie w centralnej i północno-wschodniej Polsce.

PSE wyjaśniły też, że budowa linii 400 kV Skawina - nacięcia linii Tarnów - Tucznawa oraz Rzeszów - Tucznawa będzie służyć zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa zasilania aglomeracji krakowskiej. PSE oceniają, że przepustowość istniejącej sieci może być do tego niewystarczająca.

d4letwm

Dodatkowo, po stronie południowej aglomeracji krakowskiej przebiega długi ciąg liniowy 400 kV Tucznawa - Tarnów/Rzeszów, który nie odznacza się dużymi przesyłami mocy, do którego dodatkowo przyłączony zostanie blok o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno.

Natomiast modernizacja linii 220 kV Kozienice - Rożki oraz modernizacja linii 220 kV Rożki - Kielce jest konieczna za względu na znaczny poziom wyeksploatowania tych linii 220 kV, które dziś służą wyprowadzeniu mocy z kozienickiej elektrowni. Brak przeprowadzenia takiej modernizacji może skutkować ograniczeniami w wyprowadzeniu mocy z Elektrowni Kozienice w wielkości ok. 700 MW w przypadku zaniechania modernizacji linii Kozienice - Rożki i w wielkości ok. 200 MW w przypadku zaniechania modernizacji linii Rożki - Kielce.

d4letwm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4letwm