Trwa ładowanie...

Komisja Europejska chce ukrócić wojny patentowe o smartfony

KE chce ukrócić wojny na patenty między producentami smartfonów. We wtorek oceniła, że starania Motoroli Mobility przed niemieckim sądem o zakaz patentowy dla Apple'a stanowi nadużycie dominującej pozycji na rynku, na co nie pozwalają przepisy antymonopolowe UE.

Share
Komisja Europejska chce ukrócić wojny patentowe o smartfonyŹródło: Fotolia
d4lyew7

Jednocześnie Komisja Europejska przyjęła zobowiązanie koncernu Samsung Electronics do nieubiegania się w Europie o zakaz sprzedaży smartfonów i tabletów na podstawie swoich podstawowych patentów (Standard Essential Patent) wobec konkurentów, którzy przystąpią do porozumienia licencyjnego.

Patenty SEP to takie, bez których nie można rozwijać uniwersalnych technologii, np. w smartfonach i tabletach. Korporacje są zobowiązane licencjonować sobie nawzajem takie patenty na "uczciwych i niedyskryminujących warunkach" (FRAND).

KE oceniła, że firma Motorola Mobility nie powinna ubiegać się o zakaz sprzedaży dla Apple'a przed niemieckim sądem na podstawie swojego patentu SEP, ponieważ w odniesieniu do niego zobowiązała się do udzielania licencji na zasadach FRAND, a Apple zgodził się ją kupić i płacić należności licencyjne.

d4lyew7

- Tak zwane wojny patentowe o smartfony nie powinny odbywać się kosztem konsumentów, dlatego wszyscy uczestnicy tego rynku powinni działać w zgodzie z zasadami konkurencji. Nasza decyzja w sprawie Motoroli, wraz z akceptacją zobowiązań Samsunga, zapewnia prawną jasność co do okoliczności, w których zakazy związane z egzekwowaniem podstawowych patentów mogą być antykonkurencyjne - oświadczył komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

- Podczas gdy właściciele patentów powinni być sprawiedliwie wynagradzani za wykorzystywanie ich własności intelektualnej, wdrażający takie standardy powinni mieć także dostęp do uniwersalnej technologii na uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunkach. Dzięki zachowaniu takiej równowagi, konsumenci będą mieć nadal dostęp do szerokiej gamy interoperacyjnych produktów - dodał.

KE nakazała Motoroli rozwiązanie sporu z Apple na drodze arbitracji.

d4lyew7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lyew7
d4lyew7