Komisja Europejska przeanalizuje VAT na e‑książki
KE przeanalizuje w najbliższych miesiącach wpływ ew. zmian w stawce VAT na e-książki m.in. na przychody podatkowe. Opowiadająca się za jej obniżeniem Polska chciała, by sprawą w tym tygodniu zajęli się przywódcy UE, zrobią to jednak najpewniej w grudniu.
- W ciągu najbliższych miesięcy Komisja Europejska opublikuje tzw. ocenę wpływu w sprawie stawki VAT na e-książki, później zdecyduje o następnym kroku - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka KE ds. podatkowych Emer Traynor.
Wyjaśniła, że takie oceny wpływu zmian w polityce badają zazwyczaj cztery podejścia do tematu: opcję "nic nie robimy", opcję "kompletnej" zmiany systemu i dwie opcje "pomiędzy". - Analizowany jest wpływ wszystkich czterech podejść i na tej postawie Komisja zazwyczaj decyduje, w którą stronę pójść - powiedziała rzeczniczka. W tym przypadku chodzi o wpływ zmian w stawce VAT na e-książki (m.in. jej obniżenia) na wpływy podatkowe, konkurencję i wspólny rynek UE.
Polska proponuje UE obniżenie VAT na e-książki i chciała, by temat ten został włączony do programu czwartkowo-piątkowego szczytu UE. Zdaniem ministra ds. administracji i cyfryzacji Michała Boniego VAT na e-książki powinien być taki sam, jak na książki papierowe. Zdaniem ministra należy rozważyć również obniżenie VAT-u na elektroniczne wydania prasy.
W projekcie wniosków na szczyt UE datowanym na 21 października, do których we wtorek dotarła PAP, zasygnalizowano temat, ale zaznaczono, że przywódcy wrócą do niego na grudniowym szczycie UE, który jest poświęcony m.in. sprawom podatkowym.
"W ramach trwającego przeglądu systemu VAT, Komisja (Europejska) zajmie się także kwestiami specyficznymi dla gospodarki cyfrowej tj. zróżnicowane stawki VAT produktów cyfrowych i fizycznych (tj. książki - PAP). Rada Europejska (szczyt UE) wróci do kwestii związanych z podatkami na swoim spotkaniu w grudniu" - czytamy.
Jak w rozmowie z PAP przyznały unijne źródła, większość krajów podchodzi do obniżenia stawki VAT na książki "jak do jeża". O obniżone wpływy podatkowe w dobie kryzysu obawiają się ministrowie finansów. Inicjatywę tę najsilniej popiera Francja. Polska argumentuje, że UE stoi w obliczu zasadniczych zmian gospodarczych i jeśli chce utrzymać przewagę konkurencyjną, musi wykorzystać szansę, jaka płynie z gospodarki cyfrowej.
Zmiana unijnej dyrektywy o VAT wymaga zgody wszystkich krajów Unii.
Zgodnie z dyrektywą unijną, państwa członkowskie UE mogą stosować obniżoną stawkę VAT na książki czy czasopisma zapisane na nośnikach fizycznych (czyli drukowanych lub np. wydawanych na dyskach czy taśmach). Przepisy te nie przewidują takiej możliwości wobec e-booków czy e-gazet, które traktowane są jako usługa świadczona drogą elektroniczną. W konsekwencji niemal w całej Europie obowiązuje wyższy VAT na książkę elektroniczną niż na papierową. W Polsce książki drukowane objęte są obniżoną, 5-proc. stawką VAT. Natomiast w odniesieniu do książek przesyłanych przez internet obowiązuje podstawowa stawka VAT, która wynosi 23 proc.
Z Brukseli Julita Żylińska