Trwa ładowanie...
darowizny
06-11-2013 06:08

Komisja finansów za projektem noweli o podatku od spadków i darowizn

Sejmowa komisja finansów pozytywnie odniosła się do senackiego projektu nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy są wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2011 r.

Komisja finansów za projektem noweli o podatku od spadków i darowiznŹródło: Thinkstockphotos
d4ikw2b
d4ikw2b

Podczas wtorkowych obrad komisji finansów Jacek Brzezinka, sprawozdawca podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego, która analizowała ten projekt powiedział, że Trybunał w swoim wyroku stwierdził niekonstytucyjność "pominięcia ustawodawczego".

Polegało to na tym, iż w przepisach z 2006 r. ustawodawca nie uwzględnił ulgi podatkowej przy nabyciu nieruchomości w drodze spadku przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, które "do dnia 31 grudnia 2006 r. sprawowały opiekę nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej przed organem gminy".

Brzezinka dodał, że podkomisja wniosła do projektu jedną poprawkę. - Polega ona na wydłużeniu terminu do wniesienia przez osoby uprawnione żądania wznowienia postępowania w sprawach, w których przed wejściem w życie procedowanej ustawy wydano decyzję ostateczną - mówił.

- W projekcie senackim termin ten został określony na 31 grudnia 2013 r., podkomisja (...) proponuje wydłużenie tego terminu do 31 grudnia 2014 r. - dodał.

Członkowie komisji finansów pozytywnie odnieśli się do zgłoszonej przez podkomisje poprawki, jak i całego projektu ustawy.

d4ikw2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ikw2b