Trwa ładowanie...

Komisja PE: Krajom spoza euro też trzeba pomagać w ratowaniu banków

Komisja ds. gospodarczych i walutowych Parlamentu Europejskiego poparła w czwartek propozycję, by także krajom spoza strefy euro umożliwić uzyskanie pomocy finansowej UE na dokapitalizowanie zagrożonych bankructwem banków.

Komisja PE: Krajom spoza euro też trzeba pomagać w ratowaniu bankówŹródło: Jupiterimages
d1qck6g
d1qck6g

Zdaniem autorki przyjętego przez komisję PE nie raportu, eurodeputowanej Danuty Huebner (PO), celem proponowanych zmian jest zapewnienie równych warunków konkurencji między państwami strefy euro a krajami spoza eurolandu - szczególnie w obliczu planów związanych z budową wspólnego nadzoru bankowego i unii bankowej. Wspólny nadzór bankowy dla eurolandu ma zacząć działać od marca przyszłego roku.

Jak tłumaczyła Huebner w rozmowie z PAP, państwa nienależące do strefy euro - jak Polska - będą mogły przystąpić do tworzonego przez kraje wspólnej waluty jednolitego nadzoru bankowego. Nie mają jednak możliwości korzystania ze wsparcia z funduszu ratunkowego dla eurolandu, czyli Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (EMS).

- Dlatego proponujemy zmianę obecnych regulacji dotyczących wsparcia UE dla bilansów płatniczych państw spoza strefy euro, tak aby miały one możliwość zaciągania kredytów na rekapitalizację banków, które miałyby kłopoty - powiedziała eurodeputowana.

Jej raport proponuje też zwiększenie kapitału, który może być wykorzystany na wsparcie bilansów płatniczych (z ang. BoP - balance-of-payments assistance) o 10 mld euro - do 60 mld. Obecnie w ramach tego programu UE może udzielić krajom spoza euro pomocy na podreperowanie bilansów płatniczych na łączną kwotę 50 mld euro. Według Huebner dodatkowe 10 mld euro miałoby pochodzić z niewykorzystanych środków z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej, który niebawem wygaśnie; mechanizm ten jest finansowany dzięki gwarancjom budżetu UE i dotyczy on wszystkich 27 krajów.

d1qck6g

W raporcie Huebner zaproponowała również zmianę traktatu o funduszu ESM, aby państwa spoza euro, które przystąpią do wspólnego nadzoru bankowego, mogły korzystać z pożyczek na rekapitalizację swoich banków - tak jak członkowie strefy wspólnej waluty. Wówczas kraje nie będące w eurostrefie miałyby też wpłacać składki do EMS, ale tylko na część przeznaczoną na dokapitalizowanie banków.

Parlament Europejski ma głosować nad raportem Huebner ma posiedzeniu plenarnym w kwietniu. Według polskiej eurodeputowanej Komisja Europejska i Rada UE powinny uwzględnić rekomendacje PE w pracach nad nowymi regulacjami.

Z Brukseli Anna Widzyk

d1qck6g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qck6g