Trwa ładowanie...
komórki
03-07-2015 10:00

Komórki w Polsce są drogie? Zobacz, ile płacą inni

Niezależnie od tego, jak często korzystamy z telefonu komórkowego - miesięcznie płacimy rachunki dość zbliżone do średniej europejskiej. Tak wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej, dotyczącego stanu rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Problem w tym, że chociaż koszty korzystania z komórki mamy podobne do innych krajów - polskie zarobki są czasem nawet kilkukrotnie niższe.

Komórki w Polsce są drogie? Zobacz, ile płacą inniŹródło: WP.PL, fot: pixaby
d3snk74

UKE do sporządzenia zestawienia wykorzystał dane z bazy cen OECD Mobile Voice Price Benchmarking, opracowanej przez Strategy Analytics. To pozwoliło na podzielenie użytkowników na trzy kategorie - takich, którzy korzystają z telefonu rzadko, w sposób umiarkowany oraz bardzo często.

W tej pierwszej grupie Polska plasuje się dość blisko europejskiej średniej, która jest tu na poziomie 8,18 euro. U nas taki rachunek to statystycznie 7,72 euro. Najwięcej płacą w tej kategorii Włosi i Francuzi - odpowiednio 15,80 i 15,99. Najmniej - Estończycy i Portugalczycy, ok. 4 euro miesięcznie.
Przy średnim korzystaniu z komórki przeciętny rachunek w Polsce to 12,96 euro. Tu rekord pobili Węgrzy - muszą zapłacić ponad 30 euro miesięcznie. Najtaniej jest we Francji - niecałe 5 euro. Tu rachunki nie różnią się od tych, płaconych przez najmniej aktywnych użytkowników. Unijna średnia to 13,29. Czyli tutaj także jesteśmy w środku stawki.
Ostatnia kategoria to użytkownicy korzystający ze swoich telefonów najczęściej - i płacący najwyższe rachunki. Tutaj średnia unijna to 17,59 euro. Polacy płacą równowartość 19,76 euro - czyli jest to jedyna kategoria w której wyskakujemy ponad przeciętną. Najdrożej jest w Niemczech (21,76) a najtaniej w Estonii (8,09).

d3snk74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3snk74