Komorowski: innowacja to nowoczesne miejsca pracy i wyższe zarobki (aktl.)
#
dochodzą dodatkowe informację i firmie Vigo System S.A.
#
18.05.2015 10:30
18.05. Warszawa (PAP) - Innowacja to nowoczesne miejsca pracy, o wiele wyżej płatne i dające satysfakcję ludziom wykształconym, przygotowanym do pełnienia ciekawych funkcji - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas poniedziałkowej wizyty w firmie Vigo System S.A. w Ożarowie Mazowieckim.
Prezydent odwiedził ożarowską spółkę, by pokazać - jak tłumaczył - "polską firmę, która postawiła na nowoczesność, postawiła na innowacyjność i dzisiaj z tego korzysta pod wieloma względami".
"Firma należy do tej grupy polskich firm, które są zdecydowanie proinnowacyjne i właśnie z tytułu zaawansowania innowacyjności ma swoje wielkie światowe sukcesy; bo to tu został wyprodukowany detektor, który jest dzisiaj razem ze słynnym chodzikiem na Marsie" - podkreślił Komorowski.
Zwrócił uwagę, że średnia zarobków w tej firmie jest zdecydowanie wyższa niż średnia krajowa. Jest wyższa dzięki temu - przekonywał - że Vigo System to firma innowacyjna, która wydaje dużo pieniędzy na badania i rozwój, nie kupuje gotowych technologii, ale sama je wytwarza.
Prezydent ocenił, że właśnie tego rodzaju firmom będzie pomagała ustawa o innowacyjności, którą przeprowadza przez parlament. Ustawa daje ulgi podatkowe firmom, które zainwestowały pieniądze w innowacyjność.
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, prezydencki projekt ustawy o wspieraniu innowacyjności zakłada m.in. zwolnienie z CIT przedsiębiorstw inwestujących wyłącznie w innowacyjne przedsięwzięcia oraz wprowadzenie ulgi podatkowej na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej (B+R) w Polsce. Przedsiębiorcy bez względu na wynik prowadzonych badań będą mogli odliczyć od przychodów 120 proc. poniesionych nakładów badawczo-rozwojowych w przypadku dużych firm oraz 150 proc. w odniesieniu do firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw; Stworzone zostaną możliwości wnoszenia do spółki jako nieopodatkowanego wkładu także własności intelektualnej w zamian za udziały.
"Uzyskałem informacje, że pieniądze z tytułu ulg podatkowych pójdą na innowacje" - powiedział Komorowski. "Dla mnie osobiście jest źródłem satysfakcji to, że firma, dzisiaj w pełni cywilna, gdzieś u swoich początków ma także i związki z kręgami nauki, wywodzącej się z WAT" - dodał.
Prezes Vigo System S.A. Adam Piotrowski mówił, że dla jego firmy to zaszczyt, że prezydent chciał zobaczyć "linię technologiczną półprzewodników w pigułce, która posłużyła do wytworzenia tak unikalnych produktów, jak detektory pracujące na Marsie czy detektory markerów chorób nowotworowych w oddechu".
"To bardzo fajny przykład wdrożenia tych naukowych pomysłów i skomercjalizowania ich" - zaznaczył.
VIGO System S.A. jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni. Firma została nominowana do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w 2015 oraz 2013 roku (kategoria: Innowacyjność).
Produkty tworzone przez spółkę wykorzystywane są zarówno dla potrzeb cywilnych; w medycynie do wykrywania na wczesnym etapie markerów chorób nowotworowych i w przemyśle do monitorowania i kontroli procesów chemicznych; jak i wojskowych (np. systemy obserwacyjno-celownicze na bezzałogowych obiektach latających, amunicja inteligentna i samonaprowadzająca).
Opracowane i wyprodukowane przez VIGO System detektory pracują obecnie na pokładzie łazika marsjańskiego Curiosity, w ramach misji Mars Science Laboratory. Firma uzyskała status oficjalnego dostawcy podzespołów dla NASA.
W 1996 firma otrzymała nagrodę "The Photonics Circle Of Excellence Award" dla opracowanych i produkowanych przez nią detektorów fotowoltaicznych, za najbardziej innowacyjny produkt wprowadzony na rynek światowy.
VIGO System ściśle współpracuje z ośrodkami naukowo-badawczymi, m.in. Wojskową Akademią Techniczną, dzięki czemu utworzone zostało nowoczesne laboratorium naukowo-produkcyjne.