Trwa ładowanie...
d8wmv6s
kw

Kompania Węglowa nie planuje podwyżki cen węgla dla energetyki

Kompania Węglowa (KW) nie planuje na przyszły rok podwyżki cen węgla dla energetyki. Zamierza nakłaniać odbiorców z tego sektora do zawarcia długoterminowych umów na dostawy węgla, z określonym mechanizmem kształtowania cen.
Share
d8wmv6s

Taką deklarację złożył w środę prezes KW Mirosław Kugiel. W ubiegłym roku cena węgla z tej największej górniczej firmy dla energetyki wzrosła o ponad 40 proc., co znacząco wpłynęło na podwyżkę cen prądu.

Na początku tego roku elektrownie długo nalegały na renegocjację cen, jednak tak się nie stało. Również teraz Kompania, której stanowisko w tej sprawie jest kluczowe dla postawy całej branży, nie myśli o obniżeniu cen, ale też nie zakłada podwyżki.

_ Ceny węgla na przyszły rok nie wzrosną. Prowadzimy rozmowy, aby stworzyć kontrakty długoterminowe. Terminy mogą być różne, ale najbardziej satysfakcjonowałyby nas co najmniej 10-letnie kontrakty ilościowe, w których proponujemy pewną ścieżkę cenową w okresie trzyletnim _ - powiedział PAP Kugiel, uczestniczący w konferencji towarzyszącej targom górnictwa.

d8wmv6s

Dodał, że proponowany przez KW mechanizm cenowy będzie łączył różne elementy, od których uzależniony będzie sposób kształtowania cen. To, oprócz parametrów jakościowych węgla, m.in. wysokość inflacji.

_ Dążymy do tego, aby w umowach z energetyką zawrzeć jak najdłuższy okres jeśli chodzi o ilość dostarczanego węgla oraz wypracować formułę cenową na okres trzech lat _ - sprecyzował Kugiel.

Prezes dodał, że rozmowy z przedstawicielami energetyki w tej sprawie są obecnie na początkowym etapie i trudno przesądzać jak się zakończą. Zastrzegł jednak, że nawet gdy nie dojdzie do proponowanego przez KW porozumienia, firma nie przewiduje wzrostu cen węgla.

Pytany o ewentualne obniżki cen Kugiel zastrzegł, że cena nie może być niższa od kosztów produkcji węgla. Podobnego zdania jest odpowiedzialna w resorcie gospodarki za górnictwo wiceminister Joanna Strzelec-Łobodzińska.

d8wmv6s

_ Po raz pierwszy w tym roku koszty wydobycia węgla energetycznego zostały pokryte ceną jego sprzedaży, z niewielką marżą. Ponadto wdrażane programy antykryzysowe poszły w kierunku obniżenia kosztów w górnictwie. Dlatego realne wydaje mi się utrzymanie tegorocznych cen węgla dla energetyki _ - oceniła wiceminister.

Jej zdaniem, wywołany spowolnieniem gospodarczym kilkuprocentowy spadek zapotrzebowania na energię elektryczną w tym roku raczej nie uzasadnia obniżenia także cen węgla.

_ Zapotrzebowanie na energię spadło w poszczególnych miesiącach o ok. 4-6 proc. To wahania do przyjęcia przez obie branże. Energetycy także znacząco nie obniżyli cen energii w związku ze spadkiem zapotrzebowania _ - dodała Strzelec-Łobodzińska.

Kompania Węglowa jest największych dostawcą węgla do krajowej energetyki. Trafia tam ponad 20 mln ton węgla, czyli blisko połowa jej produkcji. W tym roku, w związku z mniejszym zapotrzebowaniem na węgiel, roczna produkcja KW ma być mniejsza w sumie o ok. 2,7 mln ton węgla, a sprzedaż nawet o 5-6 mln ton.

d8wmv6s

Szacuje się, że w tym roku KW wydobędzie ok. 42 mln ton węgla, wobec zakładanego na początku roku 44,7 mln ton. Gdy w 2003 r. z kopalń pięciu spółek węglowych tworzono Kompanię, jej zakłady wydobywały łącznie ponad 56,8 mln ton.

Mniejsza sprzedaż to powyżej 1 mld zł utraconych przychodów. Jeżeli sprawdzi się czarny scenariusz, wydobycie i sprzedaż węgla będą w tym roku najmniejsze nie tylko w historii firmy, ale także całego polskiego górnictwa.

d8wmv6s

Podziel się opinią

Share
d8wmv6s
d8wmv6s