Kompania Węglowa zwiększy wykorzystanie metanu z kopalń
10.05. Katowice (PAP) - W ciągu najbliższych siedmiu lat Kompania Węglowa (KW) zamierza o 70 proc. zwiększyć stopień gospodarczego wykorzystania metanu pochodzącego z odmetanowania...
10.05. Katowice (PAP) - W ciągu najbliższych siedmiu lat Kompania Węglowa (KW) zamierza o 70 proc. zwiększyć stopień gospodarczego wykorzystania metanu pochodzącego z odmetanowania kopalń. Ilość gazu ujmowanego w specjalne instalacje wzrośnie o 35 proc. - wynika z danych firmy.
Plany spółki w zakresie wykorzystania metanu, towarzyszącego złożom węgla, przedstawił w piątek wiceprezes spółki Marek Uszko. Zapowiedział, że Kompania będzie budować nowe stacje odmetanowania i modernizować istniejące.
"Docelowo, w 2020 roku, chcemy ujmować systemami odmetanowania ok. 150 mln m sześc. tego gazu rocznie, z czego ok. 122 mln m sześc. ma być wykorzystane gospodarczo do celów produkcji energii elektrycznej i ciepła" - powiedział wiceprezes.
W ubiegłym roku kopalnie Kompanii ujęły ok. 111 mln m sześc. metanu, z czego zagospodarowano prawie 71 mln m sześc. To znacznie więcej niż w dwóch poprzednich latach, kiedy rocznie ujmowano ponad 75 mln m sześc. metanu, a wykorzystywano niespełna 58 mln m sześc.
Uszko zapowiedział, że inwestycjami dotyczącymi odmetanowania i zagospodarowania metanu zajmie się należąca do Kompanii spółka Carboenergia, która m.in. ma pozyskiwać środki na ten cel z funduszy ekologicznych. Obecnie - jak powiedział wiceprezes - Kompania nie ma możliwości pozyskania środków zewnętrznych na tego typu inwestycje.
W kopalniach Marcel, Jankowice i Chwałowice metan wykorzystywany jest do produkcji ciepła, a w kopalniach Halemba-Wirek, Bielszowice, Sośnica-Makoszowy i Knurów-Szczygłowice - do produkcji prądu. Łącznie do wytwarzania ciepła w Kompanii zużywa się rocznie 8,5 mln m sześc. metanu, a do produkcji prądu ponad 9 mln m sześc. Ponadto w kopalni Halemba-Wirek prowadzona jest łączna produkcja prądu i ciepła (pochłania to 0,8 mln m sześc. metanu).
Kompania sprzedaje także metan Energetyce Dwory, Nadwiślańskiej Spółce Energetycznej oraz Carboenergii - w sumie ponad 40 mln m sześc. w ubiegłym roku. To 4-5 mln m sześc. mniej niż w dwóch poprzednich latach, ponieważ spółka chce ujmować więcej gazu na własne potrzeby.
Geologiczne zasoby metanu w Polsce to ok. 250 mld m sześc., z czego niespełna 100 mln m sześc. to tzw. zasoby bilansowe (możliwe do potencjalnej eksploatacji); blisko 30 mld m sześc. zasobów znajduje się w obszarze czynnych kopalń węgla kamiennego. Rocznie przy eksploatacji tego surowca uwalnia się prawie 900 mln m sześc. metanu, z czego mniej niż trzecia część jest ujmowana w instalacje odmetanowania, a pozostała część idzie w powietrze. Około dwóch trzecich ujętego metanu jest wykorzystywane gospodarczo.(PAP)
mab/ je/ asa/