Kompromis polityczny wystraszył inwestorów
S&P stracił 1,1 proc. i zszedł w cenie zamknięcia poniżej dołka z pierwszego tygodnia grudnia. Co otwiera obawy o znaczące zwiększenie skali korekty.
Na razie jednak S&P nie wyznaczył nowego dołka w cenach intra-day, zatem inwestorzy wciąż mogą mieć nadzieję, że korekta rozejdzie się po kościach. Kontrakty na S&P nieznacznie tracą dziś rano, ale to nie jest ten rozmiar, który miałby decydujące znaczenie. Jeśli S&P zejdzie dziś niżej, to minimalny zasięg korekty wyniesie ok. 30 pkt (niecałe 2 proc.), ale chyba ważniejsza może okazać się zmiana myślenia wśród inwestorów, którzy zaczynali się przyzwyczajać do myśli, że ruch indeksów może odbywać się tylko w jedną stronę.
Czynnikiem, który wypłoszył inwestorów było nieoczekiwane porozumienie demokratów i republikanów w sejmowej komisji finansów publicznych, co pozwala mieć nadzieję na uniknięcie kolejnego zamknięcia rządu (termin upływa 15 stycznia). Czy wiadomość jest naprawdę fatalna dla rynków? Cóż, przypomnijmy, że gdy poprzednim razem politycy nie potrafili się porozumieć, S&P właśnie zaczynał swój dwumiesięczny rajd. Po drugie inwestorzy uznali, że wypracowanie kompromisu politycznego może skłonić Fed do zaostrzenia polityki monetarnej. Wszak już wcześniej obawiano się działań ze strony Fed, a ich zatrzymanie wiązano właśnie z kryzysem finansów publicznych USA. Decyzję FOMC poznamy w przyszłym tygodniu.
Inwestorzy w Azji kierowali się tym razem podobną logiką. Kospi stracił 0,4 proc., Nikkei 1,1 proc., a Shanghai Composite 0,1 proc. Na pół godziny przed końcem notowań Hang Seng spadał o 0,5 proc.
W Europie oczekiwane są spadki. Wprawdzie już wczoraj na większości parkietów dominowali sprzedający, ale nie były to duże zmiany (DAX stracił 0,4 proc., CAC i FTSE po 0,1 proc.). Warto odnotować, że DAX i CAC40 już teraz bronią wsparć w postaci dołków z poprzedniego tygodnia. Ich przełamanie na otwarciu (a na to właśnie się zanosi) stworzy nieciekawą perspektywę. Dotyczy to także GPW i WIG20, który na przebiciu wsparcia mógłby stracić ok. 160 pkt (ok. 6 proc.) w ciągu kilku tygodni. Zarazem jednak trzeba pamiętać o zaletach korekty – wskaźniki techniczne większości indeksów giełd rozwiniętych wskazują na przegrzanie rynku także na wykresach miesięcznych. Schłodzenie nastrojów jest niezbędnym elementem dla kontynuacji zwyżki w dłuższym terminie.
Emil Szweda
Open Finance
| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |