Trwa ładowanie...
d2emy1g
d2emy1g

Konfederacja Lewiatan chwali decyzję o ozusowaniu umów zlecenia dopiero od 2016r

Warszawa, 23.10.2014 (ISBnews) - Sejm zdecydował dziś o tym, że umowy zlecenia będą ozusowane od 1 stycznia 2016 roku, czyli tak, jak proponowali pracodawcy, zauważa Konfederacja Lewiatan. Według tej organizacji, jest to dobra decyzja z punktu widzenia pracowników i przedsiębiorców.
Share
d2emy1g

"Zbyt szybkie wprowadzenie tak istotnych zmian, już po trzech miesiącach, mogłoby doprowadzić do zmniejszenia zatrudnienia, a nawet wypchnięcia części zleceń do szarej strefy. W ten sposób główne założenie nowelizacji przepisów - mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa zatrudnionych - nie byłoby spełnione. Ucierpieliby pracodawcy, pracownicy oraz budżet państwa, osiągając niższe przychody z podatków przedsiębiorstw. Konfederacja Lewiatan od samego początku apelowała o wydłużenie vacatio legis z 3 do właśnie 12 miesięcy" - skomentowała prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz, cytowana w komunikacie.

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Uniemożliwiają też zawieranie podwójnych umów, w taki sposób, aby unikać ozusowania.

Posłowie wprowadzili też do ustawy Prawo zamówień publicznych możliwość wypowiedzenia (z terminem 3 miesiące) umowy w przypadku nie zawarcia do 1 marca 2016 r. porozumienia w sprawie odpowiedniej zmiany wynagrodzenia z umowy o zamówienia publiczne.

(ISBnews)

d2emy1g

Podziel się opinią

Share
d2emy1g
d2emy1g