Konfederacja Lewiatan: rośnie popyt krajowy i sprzedaż detaliczna

Trwałe ożywienie w gospodarce to efekt m.in. rosnącego popytu krajowego i sprzedaży detalicznej - ocenia Konfederacja Lewiatan. Obliczany przez nią roczny Indeks Biznesu nie zmienił się w grudniu wobec listopadowego odczytu i wyniósł 33 pkt.

Konfederacja Lewiatan: rośnie popyt krajowy i sprzedaż detaliczna
Źródło zdjęć: © newspix.pl | Aleksander Majdański

07.01.2014 | aktual.: 07.01.2014 15:35

W ujęciu kwartalnym Indeks Biznesu spadł w grudniu o 1 pkt i wyniósł 34 pkt.

Indeks Biznesu jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 punktów odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 proc. PKB rocznie.

Eksperci wskazali, że poprawa koniunktury w gospodarce w drugiej połowie 2013 roku wobec pierwszej połowy ub.r. ma charakter trwały. "Wyniki dwóch miesięcy czwartego kwartału napawają optymizmem: rośnie produkcja sprzedana przemysłu, a zwłaszcza sprzedaż detaliczna. To efekt utrzymującej się dodatniej dynamiki płac realnych przy niskiej inflacji, a także wzrostu zatrudnienia, odnotowanego w listopadzie po raz pierwszy od ponad roku" - napisano w informacji Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy zwrócili uwagę, że dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw, zwłaszcza eksporterów, powinny sprzyjać inwestycjom. "Niska inflacja i nadwyżka w handlu zagranicznym wzmacniają stabilność równowagi makroekonomicznej, tak wewnętrznej, jak i zewnętrznej, a ożywienie gospodarcze w drugiej połowie 2013 roku wyraźnie pomaga w ograniczeniu deficytu budżetowego poniżej poziomu planowanego wykonania" - podkreślono.

Eksperci szacują, że wzrost PKB w 2013 roku wyniósł 1,5 proc, a w tym roku może osiągnąć 3 proc.

Spośród indeksów szczegółowych, o 1 pkt do 14 pkt wzrósł roczny indeks popytu globalnego, oceniający konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne; kwartalny indeks popytu globalnego spadł z 26 pkt do 24 pkt.

Wzrosły indeksy finansów, odzwierciedlające rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej. Indeksy kwartalny i roczny zyskały po 1 pkt i wyniosły odpowiednio: 47 pkt i 45 pkt.

Z kolei indeks makroekonomiczny roczny spadł o 3 pkt do 42 pkt, a także kwartalny o 3 pkt do 43 pkt. Wskaźnik ten ocenia inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia oraz stopień konkurencyjności gospodarki.

Kwartalny indeks wpływu czynników politycznych spadł natomiast o 1 pkt do 25 pkt, a roczny wzrósł o 3 pkt do 27 pkt.

Źródło artykułu:PAP
popyt krajowypolskasprzedaż detaliczna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)