Trwa ładowanie...
d4625ja
oszustwo
17-02-2012 16:30

Konfiskata fałszywych obligacji USA na sumę 6 bln dol.

Fałszywe amerykańskie obligacje na sumę 6 bilionów dolarów skonfiskowali w Szwajcarii włoscy karabinierzy na polecenie prokuratury z Potenzy. We Włoszech aresztowano w tej sprawie 8 osób.

Share
d4625ja

Fałszywe obligacje znajdowały się w trzech skrzyniach rzekomo należących do amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Wykrycie gigantycznego oszustwa było możliwe, jak podkreślono, dzięki ścisłej współpracy wymiaru sprawiedliwości obu krajów. Była to jedna z największych w historii operacji tego typu.

Włoskie media podały, że przed rokiem prokuratorzy z Potenzy w regionie Basilicata prowadząc dochodzenie w sprawie przestępczości zorganizowanej i procederu lichwy dowiedzieli się, na podstawie podsłuchów, o ogromnej liczbie amerykańskich obligacji przechowywanych przez firmę zarządzającą powierzonymi jej finansami i papierami wartościowymi w Szwajcarii.

Informacje o tym przekazali szwajcarskim władzom sądowym i wystąpili z wnioskiem o zajęcie skrzyń i obligacji. Skrzynie zostały otwarte przed kilkoma tygodniami, co doprowadziło do "niesłychanie szokujących rezultatów", jak przyznał jeden z karabinierów. Okazało się, że zarówno obligacje, wydane rzekomo w 1934 roku przez Rezerwę Federalną, jak i same skrzynie, przywiezione z Hongkongu, są fałszywe.

d4625ja

W wyniku dochodzenia pod kryptonimem "Vulcanica", prowadzonego przez stronę włoską w piątek w regionach: Basilicata, Lacjum, Lombardia i Piemont, karabinierzy zatrzymali osiem osób należących do organizacji przestępczej specjalizującej się w międzynarodowych operacjach finansowych na podstawie rzekomych gwarancji amerykańskich obligacji.

Nie wyklucza się nawet, że szajka zamierzała zaoferować obligacje rządowi jednego z krajów mających trudności finansowe albo powierzyć je pośrednikom bankowym lub finansowym, by wyłudzić ogromne sumy pieniędzy.

Zdaniem śledczych grupa przestępcza ma powiązania za granicą, o czym świadczy to, że skrzynie zostały przetransportowane z Azji. Przypuszcza się, że inne fałszywe obligacje mogą znajdować się jeszcze w innych instytucjach finansowych na świecie.

Źródła w prokuraturze w Potenzy nieoficjalnie przedstawiły także inną hipotezę, zgodnie z którą grupa przestępcza mogła być zainteresowana zakupem plutonu.

d4625ja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4625ja
d4625ja