Trwa ładowanie...

Koniec 100-procentowego chorobowego

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji kilku ustaw, który zakłada obniżenie - ze 100 do 80 proc. pensji - zasiłków chorobowych funkcjonariuszy i żołnierzy.

Koniec 100-procentowego chorobowegoŹródło: Jupiterimages
d2n9tlr
d2n9tlr

Założenia do projektu autorstwa MSW rząd przyjął w październiku 2012 roku. To nieuzasadniony przywilej, który powodował często nadużywanie zwolnień lekarskich - mówił wówczas premier Donald Tusk.

Projekt zakłada, że żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, służby więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Do tej pory ich "chorobowe" wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Projekt zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Projekt zakłada, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Zdecydowano, że funkcjonariusze i żołnierze wykonujący w czasie zwolnienia pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie niezgodnie z jego celem - utracą prawo do uposażenia za cały okres, na jaki je wystawiono.

d2n9tlr

Projekt zakłada utrzymanie 100 proc. stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby. Chodzi m.in. o wypadki podczas służby i choroby zawodowe, wypadki w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), choroby w czasie ciąży, sytuacje poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku, gdy niezdolność do służby powstała w trakcie realizacji zadań służbowych poza granicami Polski (np. misji, działań ratowniczych), a także - jak zapisano - "dokonywania czynów o charakterze bohaterskim, czyli wymagających np. dużej odwagi, narażenia życia lub zdrowia".

Rząd chce, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze w tym roku. Obecnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują całość przysługującego im uposażenia. Jak informuje MSW, średnio codziennie 6 tys. policjantów przebywa na zwolnieniu chorobowym.

Rząd przyjął też we wtorek projekt zmian trzech ustaw zmierzający do obniżenia, ze 100 do 80 proc. wynagrodzenia, zasiłków chorobowych sędziów i prokuratorów.

d2n9tlr

Chodzi o ustawę Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy: o Sądzie Najwyższym i o prokuraturze.

Projekt zmian opracował resort sprawiedliwości, który w zeszłym roku został zobowiązany do przygotowania przepisów dotyczących obniżenia zasiłków chorobowych. - Skończymy z tym sztywnym i nieuzasadnionym przywilejem, który także powodował bardzo często nadużywanie zwolnień lekarskich - mówił w październiku premier Donald Tusk.

Zgodnie z proponowaną nowelizacją sędziowie i prokuratorzy przebywający na zwolnieniu lekarskim mają otrzymywać 80 proc. wynagrodzenia, a nie - jak obecnie - 100 proc. Jednak jeśli nieobecność w pracy nastąpiła m.in. z powodu wypadku przy pracy, choroby przypadającej w okresie ciąży lub choroby spowodowanej atakiem na sędziego lub prokuratora w związku z wykonywanym przez niego zajęciem zachowane ma zostać prawo do 100 proc. wynagrodzenia.

d2n9tlr

Pozyskane w ten sposób środki mają być w dyspozycji dyrektora sądu, który - na wniosek prezesa - będzie mógł je przeznaczyć na wynagrodzenia (sędziowie nie otrzymują nagród i premii, dlatego te pieniądze nie mogą być przeznaczone na te cele).

W przypadku prokuratur dodatkowe pieniądze mają trafić na ich funkcjonowanie. W sytuacji zmniejszenia uposażeń sędziów i prokuratorów wojskowych, dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na nagrody uznaniowe.

Pełne wynagrodzenie będzie także wypłacane w przypadku zwolnienia na poddanie się badaniom lekarskim na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddanie się zabiegowi ich pobrania.

Podobne regulacje przewidziano dla funkcjonariuszy służb mundurowych i żołnierzy zawodowych. "Proponowane rozwiązania mają przyczynić się do zrównania sytuacji prawnej wszystkich osób świadczących pracę (cywili) i funkcjonariuszy służb mundurowych podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim" - poinformowało CIR.

d2n9tlr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n9tlr