Trwa ładowanie...
chiny
15-10-2008 13:06

Koniec chińskiego cudu ekonomicznego

Zamknięte fabryki i zwolnienia pracowników od Hongkongu po Szanghaj pokazują, jak kryzys na światowych rynkach kredytowych może zakończyć chiński cud eksportowy, powodując największe zagrożenie dla tamtejszych reform ekonomicznych od czasu ich rozpoczęcia w 1979 roku - więcej w "Polsce".

Koniec chińskiego cudu ekonomicznegoŹródło: AFP
d1fh9qb
d1fh9qb

Liczba bankructw i stopa bezrobocia rosną, co powoduje radykalizację politycznej lewicy. Niektórzy z jej przedstawicieli otwarcie kwestionują nastawiony na eksport model gospodarki, który spowodował, że Chiny zgromadziły rezerwy walutowe w wysokości 1,8 bln dol. Nikt nawet nie próbuje ukryć tych napięć, być może z powodu walk frakcyjnych w łonie partii komunistycznej.

Ostatnia faza kryzysu, podczas której doszło do tąpnięcia na giełdach całej Azji, zmusiła władzę do zmiany polityki, co objawiło się w obniżce stóp procentowych i przywróceniu subsydiów dla eksportu.

Jednak najważniejszy, choć prawdopodobnie niedoceniany, sygnał płynie z rynku kontraktów walutowych, który obecnie wskazuje na 2,5-procentowy spadek kursu juana wobec dolara na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy.

d1fh9qb

Chińskie giełdy spadły o ponad 60 procent, a ceny mieszkań w najbardziej liberalnym pod względem gospodarczym mieście Chin - Shenzen - o 40 procent.

Optymiści twierdzą, że Chiny to ogromny kraj z 1,3 mld mieszkańców, który na przestrzeni ostatnich 50 lat znosił już znacznie gorsze rzeczy niż spowolnienie eksportu. Nie biorą oni jednak pod uwagę faktu, że strefy eksportowe w południowych i wschodnich Chinach stały się lokomotywami reform ekonomicznych, które generowały prosperity i pomagały w tworzeniu chińskiej klasy średniej, mającej interes w zachowaniu politycznej stabilności.

Więcej w "Polsce"

d1fh9qb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fh9qb