Trwa ładowanie...
tvp
21-07-2015 13:44

Koniec z abonamentem telewizyjnym dla części widzów

Kluby parlamentarne PO, PiS i SLD zapowiedziały podczas wtorkowej debaty w Sejmie, że poprą senacki projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. Projekt ten zakłada automatyczne zwalnianie osób po 75. roku życia z obowiązku płacenia abonamentu RTV.

Koniec z abonamentem telewizyjnym dla części widzówŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka/WP
d3rj58f
d3rj58f

Jest już parlamentarna większość, która poprze senacki pomysł zmian w ustawie abonamentowej. PO, PiS oraz SLD chcą automatycznie zwolnić z opłaty osoby powyżej 75. roku życia. Dziś wiele osób starszych nie płaci na media, bo myślało, że zwolnione są z tej opłaty osoby na emeryturze.
Tylko przedstawiciele tych trzech klubów zabrali głos we wtorkowej debacie. Przyjęcie senackiego projektu nowelizacji jednogłośnie rekomendowała sejmowi komisja kultury i środków przekazu.

Senacki projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych znosi dotychczasowy obowiązek składania oświadczeń uprawniających do zwolnienia z opłat abonamentowych przez osoby, które ukończyły 75. rok życia. Według autorów przedłożenia obowiązek ten jest uciążliwy i trudny do wypełnienia m.in. ze względu na stan zdrowia 75-latków. Z tego powodu - uzasadniają autorzy projektu - "osoby te często nie dopełniały wymaganych formalności, ponosząc ich konsekwencje".
W myśl nowych przepisów wyznaczony operator pocztowy - obecnie Poczta Polska, która zajmuje się ściąganiem abonamentu - będzie mógł sam ustalić wiek abonentów i automatycznie zwolnić ich z opłat. Nowelizacja przyznała mu bowiem dostęp do rejestru PESEL.

Posłanka PO Katarzyna Stachowicz zaznaczyła, że weryfikowanie uprawnień osób starszych do zwolnienia z abonamentu przez Pocztę Polską, na podstawie dostępu do rejestru PESEL, jest rozwiązaniem najtańszym i najprostszym do zrealizowania. - Takie rozwiązanie to udogodnienie dla wielu starszych osób. Klub PO będzie głosował za przyjęcie ustawy - mówiła Stachowicz w trakcie wtorkowej debaty.

d3rj58f

Barbara Bubula z PiS zaznaczyła z kolei, że senacki projekt jest jedyną mającą szansę wejścia w życie w tej kadencji inicjatywą PO, "w bolesnym i niezałatwionym od ośmiu lat problemie rażącej niesprawiedliwości finansowania przez obywateli mediów publicznych". Według niej projekt zakończy proceder ściągania "drakońskich kar" od osób starszych, które zapomniały lub nie zdążyły poświadczyć swojego uprawnienia do zwolnienia z abonamentu RTV.

- Nie kto inny jak Donald Tusk w roku 2007 nazwał abonament haraczem i zniechęcał obywateli do jego płacenia, aby potem nasyłać komorników na tych nielicznych obywateli, którzy mieli zarejestrowane odbiorniki, a którzy po tym wezwaniu szefa partii rządzącej, zaprzestali opłat. Mimo obietnic, przez osiem lat rządów partie koalicyjne nie były w stanie wprowadzić nowego systemu finansowania mediów - argumentowała Bubula.

Zdaniem posłanki PiS "projekt ten to za mało i za późno", ponieważ niezbędne jest uchwalenie ustawy abolicyjnej dla osób, których wnioski o anulowanie lub rozłożenie zaległości abonamentowych na raty nie mogą się doczekać na rozpatrzenie przez KRRiT.

- Jest to tylko drobna zmiana bardzo dużego problemu. Mimo to nie sposób nie poprzeć tej zmiany, która ułatwia życie bardzo ważnej i licznej grupy społecznej - podsumowała Bubula, zapowiadając poparcie PiS dla projektu.

d3rj58f

Z Bubulą zgodził się Tadeusz Iwiński z SLD, również podkreślając fragmentaryczność proponowanych przepisów. - Ten projekt to mniejsze zło. Rząd narobił ambarasu, ale lepiej, że naprawia go teraz niż wcale - zakończył Iwiński.

Zgodnie z obowiązującym prawem uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych są m.in.: osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

d3rj58f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rj58f