Trwa ładowanie...

Operatorzy dostali zakaz. Takich pakietów na internet już nie będzie

Część sieci komórkowych w Polsce pozwala na korzystanie z internetu komórkowego za darmo, o ile przegląda się wówczas Facebooka, Instagrama lub TikToka. Już za miesiąc będzie to niemożliwe - pisze "Rzeczpospolita". Zakaz wprowadza Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Koniec z darmowym internetem na Facebooka i Instagrama. Będzie zakazKoniec z darmowym internetem na Facebooka i Instagrama. Będzie zakazŹródło: Pixabay
dg3c27d
dg3c27d

Jednym ze sposobów, w jaki operatorzy rywalizują ze sobą o klientów, jest wprowadzanie bezpłatnych pakietów danych na korzystanie z mediów społecznościowych. Dzięki temu użytkownik korzystając np. z Facebooka, TikToka lub YouTube'a nie zużywa gigabajtów przypisanych do jego abonamentu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dealer Rolls-Royce, McLaren, Aston Martina "Sprzedaję 2,5 tys aut rocznie" Piotr Fus w Biznes Klasie

"Rzeczpospolita" pisze, że T-Mobile i Orange Polska dostały pisma od Urzędu Komunikacji Elektronicznej z zaleceniami w sprawie usług z tzw. stawką zerową. Taki sam dokument pojawił się również na biurkach innych sieci komórkowych.

dg3c27d

Regulator w praktyce zakazuje w nim wyjątkowego traktowania mediów społecznościowych. Korzystanie z takich serwisów będzie pomniejszało pulę gigabajtów tak samo, jak przeglądanie każdej innej strony internetowej. Dziennik podkreśla, że ci operatorzy, którzy wciąż mają taką usługę w ofercie, będą musieli niedługo ją usunąć.

Dlaczego UKE zakazuje darmowego internetu

Preferencyjne traktowanie social mediów jest sprzeczne z zasadą neutralności sieci. Mówi ona, że dostawcy usług internetowych powinni traktować transmisje danych w sposób otwarty, równy, niedyskryminujący. Operatorzy nie mogą blokować, ograniczać lub nadawać priorytetu poszczególnym formom transmisji.

Takie praktyki operatorów zakwestionowano przy rozpatrywaniu sprawy węgierskiej firmy Telenor Magyarország. Sieć oferowała użytkownikom w jednym z pakietów 1 gigabajt danych. Po przekroczeniu tego limitu transfer znacząco spadał. Wyjątkiem były serwisy wskazane przez Telenor Magyarország, a mówiąc dokładniej - media społecznościowe.

Węgierski regulator uznał takie działanie za sprzeczne z prawem unijnym i nakazał wprowadzenie zmian w pakiecie. Operator odwołał się do krajowego sądu, a ten skierował sprawę do TSUE. O tym, że darmowy internet na media społecznościowe łamie zasadę neutralności sieci, przekonany jest także rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dg3c27d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg3c27d