Koniec z naklejkami na owocach? Nowe przepisy w Polsce to kwestia czasu
W Belgii niedługo zaczną obowiązywać nowe przepisy zabraniające umieszczania etykiet samoprzylepnych na owocach. Eksperci są pewni, że przepisy mogą wkrótce trafić do Polski. - To zapowiedź przeszkód w handlu - uważają sadownicy.
Regulacje uchwalone w Belgii mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Przewidują one, że stosowanie etykiet samoprzylepnych umieszczanych bezpośrednio na warzywach i owocach jest zabronione, chyba że informacje na etykiecie są funkcjonalne lub wymagane przez prawo.
Jest to sygnał, że pierwsze kraje Europy, zaczynają samodzielnie i z wyprzedzeniem przepisów unijnych wprowadzać ograniczenia w znakowaniu owoców i warzyw. Powodem jest negatywny wpływ naklejek na procesy kompostowania.
Według ekspertów z Unii Owocowej, belgijskie rozwiązania mogą stać się wzorcem do uchwalenia kolejnych podobnych legislacji w krajach starej Unii Europejskiej.
Obejrzyj: Zawiera owoce, łupiny i nasiona. Jak smakuje i ile kosztuje smoothie od fit trenerki?
- Przepis powinniśmy traktować jako zapowiedź przeszkody handlu z Belgią i możliwe pierwsze problemy w negocjacjach z sieciami handlowymi dotyczące zamówień na 2021 – komentuje Paulina Kopeć Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Unia Owocowa.
- Powielanie wzorców belgijskich może być szkodliwe dla polskiego rynku sadowniczego. Z punktu widzenia producentów, znakowanie naklejkami na owocach uważamy za bardzo ważne. Naszym zdaniem przyczynia się ono do ograniczenia użycia plastiku i jest bardzo ważnym nośnikiem informacji. Zmiana sposobu znakowania żywności z zakazem używania naklejek niesie natomiast za sobą ogromne koszty dla producentów – dodaje.
Zdaniem ekspertów w przypadku, gdy większość krajów chciałaby wprowadzić podobne uregulowania to konieczne będą inwestycje w nowe maszyny i sposoby znakowania np. znakowanie laserowe znakowanie lub kompostowalne naklejki, oferowane dziś jedynie przez garstkę dostawców.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl