Trwa ładowanie...

Koniec z naklejkami na owocach? Nowe przepisy w Polsce to kwestia czasu

W Belgii niedługo zaczną obowiązywać nowe przepisy zabraniające umieszczania etykiet samoprzylepnych na owocach. Eksperci są pewni, że przepisy mogą wkrótce trafić do Polski. - To zapowiedź przeszkód w handlu - uważają sadownicy.

Share
Koniec z naklejkami na owocach? Nowe przepisy w Polsce to kwestia czasu
Źródło: Unia Owocowa, fot: archiwum prywatne
d3utsaq

Regulacje uchwalone w Belgii mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. Przewidują one, że stosowanie etykiet samoprzylepnych umieszczanych bezpośrednio na warzywach i owocach jest zabronione, chyba że informacje na etykiecie są funkcjonalne lub wymagane przez prawo.

Jest to sygnał, że pierwsze kraje Europy, zaczynają samodzielnie i z wyprzedzeniem przepisów unijnych wprowadzać ograniczenia w znakowaniu owoców i warzyw. Powodem jest negatywny wpływ naklejek na procesy kompostowania.

Według ekspertów z Unii Owocowej, belgijskie rozwiązania mogą stać się wzorcem do uchwalenia kolejnych podobnych legislacji w krajach starej Unii Europejskiej.

Obejrzyj: Zawiera owoce, łupiny i nasiona. Jak smakuje i ile kosztuje smoothie od fit trenerki?

- Przepis powinniśmy traktować jako zapowiedź przeszkody handlu z Belgią i możliwe pierwsze problemy w negocjacjach z sieciami handlowymi dotyczące zamówień na 2021 – komentuje Paulina Kopeć Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Unia Owocowa.

d3utsaq

- Powielanie wzorców belgijskich może być szkodliwe dla polskiego rynku sadowniczego. Z punktu widzenia producentów, znakowanie naklejkami na owocach uważamy za bardzo ważne. Naszym zdaniem przyczynia się ono do ograniczenia użycia plastiku i jest bardzo ważnym nośnikiem informacji. Zmiana sposobu znakowania żywności z zakazem używania naklejek niesie natomiast za sobą ogromne koszty dla producentów – dodaje.

Zdaniem ekspertów w przypadku, gdy większość krajów chciałaby wprowadzić podobne uregulowania to konieczne będą inwestycje w nowe maszyny i sposoby znakowania np. znakowanie laserowe znakowanie lub kompostowalne naklejki, oferowane dziś jedynie przez garstkę dostawców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3utsaq

Podziel się opinią

Share
d3utsaq
d3utsaq