Trwa ładowanie...

Koniec z odliczaniem VAT od aut używanych?

Niedawna zmiana nowelizacji o VAT, uchwalona przez parlament, może spowodować kłopoty dla wielu przedsiębiorców. Właściciele firm nie będą już mogli odliczyć podatku od sprzedaży auta używanego. Oznacza to, że zbywane przez nie samochody mogą być obciążone 23-proc. VAT-em - przestrzega "Puls Biznesu", powołując się na opinie ekspertów.

Share
Koniec z odliczaniem VAT od aut używanych?
Źródło: Jupiterimages
d37b0fy

Dziś przedsiębiorca, sprzedając używane auto, jest zwolniony z obowiązku naliczania podatku VAT, może więc sprzedać je po niższej cenie. Samochód taki musi być w posiadaniu właściciela co najmniej pół roku, do tego do zwolnienia mają prawo te firmy, które nie mogły uzyskać odliczenia podatku w momencie ich kupna. Można odliczać tylko część podatku, do 6 tys. złotych.

Jak zauważa dla "Pulsu Biznesu" prof. Modzelewski, ostatnia zmiana w nowelizacji ustawy powoduje, że rozporządzenie ministra finansów z 2011 r. wprowadzające zwolnienie zostało "przekreślone".

d37b0fy

Zmiany powodujące wycofanie zwolnienia mają wejść w życie od 1 stycznia 2014 r. By tego uniknąć, minister finansów musiałby ogłosić nowe rozporządzenie, zaznaczając o dalszej możliwości odliczenia podatku VAT.

Pozostawienie przepisów w obecnym kształcie byłoby korzystne z punktu widzenia ministra Rostowskiego, oznaczałoby bowiem prawdopodobnie większe wpływy do budżetu państwa. Jednak brak możliwości odliczenia VAT jest równoznaczny z większymi cenami aut używanych, co może spowodować pogorszenie się sytuacji tego rynku. Ministerstwo nie śpieszy się z deklaracją co do planów w tej sprawie.

d37b0fy

Podziel się opinią

Share
d37b0fy
d37b0fy