Koniec z płaceniem składek zdrowotnych za bezrobotnych

Szykują się duże zmiany dla osób bezrobotnych. Od przyszłego roku tylko niektórzy z nich będą mogli liczyć na to, że urząd pracy odprowadzi za nich składki zdrowotne.

Koniec z płaceniem składek zdrowotnych za bezrobotnych
Źródło zdjęć: © PAP/M.Walczak

Szykują się duże zmiany dla osób bezrobotnych. Od przyszłego roku tylko niektórzy z nich będą mogli liczyć na to, że urząd pracy odprowadzi za nich składki zdrowotne. Pozostali będą podlegać nowym procedurom.

Zaplanowana na 2014 r. reforma funkcjonowania urzędów pracy ma na celu usprawnienie ich działania i bardziej efektywną walkę z bezrobociem. Zakłada m.in.: profilowanie bezrobotnych pod kątem radzenia sobie na rynku oraz uzależnienie wynagrodzenia dla urzędników od efektów ich pracy. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Zakres zmian może być jeszcze szerszy i dotyczyć niezwykle ważnej kwestii jaką jest ubezpieczenie zdrowotne. Resort pracy proponuje zmianę zasad opłacania składek zdrowotnych dla bezrobotnych, które stanowią obecnie podstawę do uzyskania ubezpieczenia – informuje o tym m.in. „Dziennik Gazeta Prawna”.

Do tej pory urzędy pracy płaciły je za wszystkich zarejestrowanych. Nowe rozwiązania zakładają zaś, że powiatowe urzędy pracy będą opłacać składki jedynie za tych, którzy posiadają prawo do zasiłku. Stanowią oni niewielki procent wszystkich bezrobotnych w Polsce. W 2012 r. było ich poniżej 20 proc. wszystkich zarejestrowanych, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej ten wskaźnik przekracza nawet 80 proc.

Prawo do zasiłku otrzymuje bezrobotny zarejestrowany we właściwym "pośredniaku", wtedy gdy, nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, stażu czy przygotowania zawodowego. Dodatkowo, w czasie osiemnastu miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni powinien być zatrudniony i osiągać przynajmniej minimalne wynagrodzenie, wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia lub też opłacać składki w ramach prowadzanej działalności pozarolniczej. Szczegółowe zapisy w tej sprawie reguluje ustawa.

– Chcemy, by było to jak najmniej uciążliwe dla bezrobotnych, a zarazem jak najmniej kosztowne. I choć składka nie będzie opłacana za pośrednictwem urzędów pracy, rozważamy rozwiązanie tej kwestii na poziomie powiatów – mówił dziennikowi Jacek Męcina, wiceminister pracy.

Nowe regulacje mają przysłużyć się zarówno szukającym pracy, jak i urzędnikom. Zdaniem wiceministra, pozwoli to na oddzielenie osób faktycznie szukających pracy od tych, dla których rejestracja w urzędzie jest jedynie metodą na zapewnienie sobie dostępu do publicznej służby zdrowia. Według szacunków, nawet 1/3 bezrobotnych nie jest zainteresowania podjęciem zatrudnienia i chodzi do urzędu tylko po ubezpieczenie. Jacek Męcina podkreśla, że zmiany pozwolą urzędom i ich pracownikom skupić się na pomocy tym osobom, które faktycznie chcą ją uzyskać.

Z takim stanem rzeczy zgadzają się ci, którzy z bezrobotnymi pracują na co dzień. Kordian Kolbiarz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie, mówił niedawno w wywiadzie dla Praca.wp.pl, że wielu z nich wcale nie szuka legalnej pracy. Bardziej opłaca im się pracować „na czarno”, z urzędu zaś czerpać korzyści w postaci odprowadzanych za darmo składek.

Kolibiarz w swojej placówce prowadził różnego rodzaju przedsięwzięcia np. w postaci wzywania do określonej pracy. Takie projekty dawały podwójne korzyści. Pomagały ludziom, którzy pracy szukali, a ponadto pozwalały na swoistą weryfikacje bezrobotnych.

- Urzędy pracy powinny pomagać tym bezrobotnym (jest ich niestety mniejszość), którzy tej pracy poszukują i jej potrzebują. Musimy wiedzieć, kto tej pomocy potrzebuje, w innym przypadku będziemy tylko wspierać patologię i marnotrawić pieniądze – zaznacza dyrektor Kolbiarz.

Kwestia składek na ubezpieczenie zdrowotne jest tematem dyskusji ministerstwa zdrowia i pracy już od dłuższego czasu. W latach 2010-11 funkcjonował przy ministrze zdrowia specjalny zespół, który miał na celu przygotowanie zmian dotyczących ich opłacania i zasad dostępu do świadczeń dla nieubezpieczonych. Ostatecznie nie wypracował on żadnych rozwiązań. Teraz najprawdopodobniej reforma dojdzie do skutku. Ministerstwo Zdrowia poinformowało bowiem, iż kwestia składek na ubezpieczenia zdrowotne dla bezrobotnych jest bliska finalizacji – konkretne decyzje mają zapaść w najbliższych tygodniach.

Te informacje potwierdza Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które jednocześnie podkreśla, że to resort zdrowia jest kompetentny w kwestii ostatecznego opracowania nowych propozycji. Dodatkowo, muszą one także znaleźć akceptację ministra finansów Jacka Rostowskiego, który ma się zapoznać z roboczą wersją projektu zmian.

Jednocześnie urzędnicy zapewniają, że żaden z bezrobotnych nie straci ubezpieczenia. Regulacje pozwolą natomiast usprawnić działanie urzędów i wprowadzić bardziej efektywną walkę z bezrobociem.

Krzysztof Kołaski /ag/WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (931)