Trwa ładowanie...
d7ft0an
04-04-2016 11:15

Konkursy na prezesów i członków zarządów KHW i Węglokoksu (aktl.)

#
Dochodzą informacje o konkursie na zarząd Węglokoksu SA
#

d7ft0an
d7ft0an

04.04. Katowice (PAP) - Rady nadzorcze Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) oraz Węglokoksu ogłosiły w poniedziałek postępowania kwalifikacyjne na stanowiska prezesów tych górniczych spółek oraz ich zastępców. Konkursy ogłoszono w związku z kończącą się kadencją obecnych zarządów tych firm.

Obie spółki należą do Skarbu Państwa. Według niedawnych zapowiedzi pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorza Tobiszowskiego, w ramach tworzenia programu naprawczego dla KHW rozważana jest bliska współpraca holdingu z Węglokoksem, a docelowo KHW i należąca do Węglokoksu spółka zależna Węglokoks Kraj mogą zostać połączone.

W KHW oprócz funkcji prezesa, postępowanie konkursowe obejmuje również stanowiska wiceprezesów: ds. produkcji, ds. ekonomiki i finansów oraz ds. handlowo-rynkowych. Czwarty wiceprezes, ds. pracy, został w ubiegłym tygodniu wybrany w głosowaniu przez załogę holdingu. Przez najbliższe trzy lata funkcję tę będzie pełnił dotychczasowy zastępca dyrektora katowickiej kopalni Murcki-Staszic Wiesław Piecha.

Zgłoszenia w ogłoszonym w poniedziałek postępowaniu w KHW będą przyjmowane do 21 kwietnia, a dzień później zaplanowano ich otwarcie. Rozmowy kwalifikacyjne mają odbyć się najdalej do 18 czerwca. Wymagany jest co najmniej pięcioletni staż pracy, w tym trzyletni na stanowiskach kierowniczych. Kandydaci muszą mieć wyższe wykształcenie, a wiceprezes ds. produkcji powinien mieć ukończone studia o kierunku górnictwo i geologia inżynierska oraz uprawnienia kierownika ruchu zakładu górniczego.

d7ft0an

W Węglokoksie konkurs dotyczy czterech stanowisk: prezesa zarządu oraz wiceprezesów: ds. handlowych, ds. finansowych oraz ds. grupy kapitałowej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 18 kwietnia, ich otwarcie nastąpi dzień później, a 21 kwietnia w siedzibie spółki rozpoczną się rozmowy z kandydatami.

W trakcie rozmów kwalifikacyjnych w KHW rada nadzorcza oceni m.in. wiedzę w zakresie działalności holdingu oraz sektora górnictwa węgla kamiennego, wizję rozwoju spółki oraz - w przypadku kandydowania do zarządu kolejnej kadencji - dotychczasową działalność kandydata w całym okresie zajmowania przez niego stanowiska.

W Węglokoksie przedmiotem oceny będzie m.in. wiedza o krajowym i zagranicznym rynku, na którym działa spółka, znajomość uwarunkowań w handlu węglem wynikających z członkostwa Polski w UE oraz strategia handlowa i rozwojowa grupy Węglokoksu, który z firmy specjalizującej się w przeszłości głównie w eksporcie węgla stał się grupą kapitałową zaangażowaną w górnictwie, energetyce i hutnictwie.

Od jesieni 2014 roku zarządem KHW kieruje Zygmunt Łukaszczyk, w latach 2007-2014 wojewoda śląski z ramienia Platformy Obywatelskiej. Wcześniej był prezydentem Żor, związany był również zawodowo z grupą Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

d7ft0an

Oprócz Łukaszczyka, obecny zarząd KHW tworzą: Robert Łaskuda (wiceprezes ds. produkcji), Artur Trzeciakowski (ds. ekonomiki i finansów), Waldemar Rasała (ds. handlowo-rynkowych) oraz Bartosz Kępa (ds. restrukturyzacji i rozwoju) - na to ostatnie stanowisko nie ogłoszono konkursu. Ponadto w ustępującym zarządzie wiceprezesem z wyboru załogi był Tadeusz Skotnicki, którego w wyniku nowego głosowania zastąpi Wiesław Piecha.

Zarządem Węglokoksem od sierpnia 2009 roku kieruje Jerzy Podsiadło, w przeszłości m.in. prezes koncernu Hutniczego Polskie Huty Stali, przejętego w wyniku prywatyzacji przez globalny koncern ArcelorMittal. W skład zarządu wchodzą też Robert Kwaśniak (wiceprezes ds. finansowych) i Sławomir M. Suchoń (ds. grupy kapitałowej).

Złożony z czterech kopalń Katowicki Holding Węglowy jest jedną z trzech największych spółek węglowych. W końcu marca wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski poinformował, że tworzący się plan naprawczy dla holdingu zakłada zaangażowanie spółek Enea, Węglokoks Kraj i kopalni Bogdanka, która jednak pozostanie samodzielna. W nowej strukturze KHW miałby działać pod nazwą Polski Holding Węglowy.

d7ft0an

Węglokoks przygotowuje obecnie swoją ofertę dotyczącą zaangażowania w KHW; docelowo holding i należąca do grupy Węglokoksu spółka Węglokoks Kraj mogą zostać połączone. Decyzje mają zapaść do czerwca tego roku. W lutym tego roku wiceminister Tobiszowski szacował, że holding potrzebuje wsparcia kapitałowego rzędu 400-500 mln zł. Będą to środki m.in. na inwestycje.

Węglokoks będzie też jednym z udziałowców Polskiej Grupy Górniczej (PGG) - spółki, która w maju ma przejąć kopalnie i zakłady Kompanii Węglowej. Spółka PGG należy obecnie do Węglokoksu, a po przeniesieniu do niej kopalń KW, Węglokoks będzie miał w niej udział mniejszościowy, na podstawie wniesionej w ubiegłym roku 500-milionowej przedpłaty na zakup rybnickich kopalń. Węglokoks uczestniczy też w przemianach w hutnictwie - należące do niego aktywa w tej branży (m.in. Huta Łabędy) - mają niebawem wejść w skład grupy Śląskie Huty Stali.

Wkrótce spodziewane jest również ogłoszenia postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa i członków zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

d7ft0an
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7ft0an