Konsolidacja przy szczycie
Wysokie otwarcie giełd amerykańskich z piątku zostało ponownie wykorzystane przez podaż i nastąpiła dość silna wyprzedaż. Indeks S&P500 ponownie przetestował strefę wsparcia przy 1075-1080.
26.10.2009 12:14
Rynek był dość aktywny na spadku, a wolumen koncentrował się na spółkach spadających. Proporcja spółek spadających do rosnących wyniosła około 3:1, ale wolumenowa relacja wyniosła aż 7,25:1. Mimo spadków na szerokim rynku 179 notowanych spółek odnotowały nowe roczne szczyty, a tylko 2 nowe roczne minima. Nastroje wydają się być coraz bardziej spekulacyjne, co widać choćby po zachowaniu spółki Amazon po podaniu lepszych wyników. Spółka otworzyła się z 20% luką wzrostową - w trakcie sesji notowania jeszcze wzrosły i zamknięcie wypadło ponad 26% powyżej zamknięcia z czwartku. Takie reakcje przy słabym zachowaniu całego rynku świadczą o mocno podgrzanej atmosferze. Dzisiaj od rana indeksy europejskie lekko zwyżkują, a kontrakty terminowe na indeksy amerykańskie wskazują na umiarkowanie pozytywne otwarcie sesji. W najbliższych dniach wyniki spółek z giełdy nowojorskiej już nie powinny tak absorbować inwestorów jak w ubiegłym tygodniu. Z ważnych spółek jutro publikuje wyniki Visa. Uwaga przechodzi na spółki
europejskie i na dane makroekonomiczne. Jutro publikowany będzie indeks zaufania konsumentów Conference Board, w środę wstępne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku i sprzedaż nowych domów, a w czwartek wstępne dane o dynamice PKB w 3 kwartale w USA. Zmienność na rynkach może w związku z tym się zwiększyć. Główny trend na indeksach i na EURUSD pozostaje wzrostowy.
EURPLN
Złoty zachowuje się od rana stosunkowo stabilnie przy braku większych impulsów z rynków globalnych. Od początku października notowania EURPLN systematycznie zniżkują, ale impuls ten jest narazie dość słaby. Zejście poniżej 4,15 powinno doprowadzić do przyśpieszenia tendencji spadkowej w kierunku 4,10. Najbliższym oporem będzie testowany niedawno poziom 4,20. Notowania złotego będą w dalszym ciągu uzależnione od nastawienia inwestorów do ryzyka. W środę decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej.
EURUSD
Dzisiaj w nocy na dość mało płynnym rynku EURUSD ustanowił nowy szczyt intraday w trendzie wzrostowym - 3 pipsy powyżej poprzedniego. Był to prawdopodobnie typowy ruch idący po zlecenia stop loss. Niemniej jednak cofnięcie spod nowego szczytu zatrzymało się w połowie zakresu poprzedniej korekty (1,5059-1,4980), co wskazuje na utrzymywanie się przewagi popytu na euro. Poziom 1,4980 będzie działał w krótkim terminie jako pivot - przebicie może uruchomić zlecenia obronne i doprowadzić do głębszej korekty w kierunku 1,49. Brak danych makro w dniu dzisiejszym będzie sprzyjał konsolidacji. Rynek może zagrać pod jutrzejsze dane Conference Board o zaufaniu konsumentów. Formacja techniczna na EURUSD wskazuje na możliwość silniejszego impulsu w najbliższym czasie.
GBPUSD
Spadek funta zainicjowany w piątek słabymi danymi o dynamice PKB za 3 kwartał był dzisiaj w nocy pogłębiony, ale rynek dość szybko wrócił w okolice 1,63. Poziom 1,6315 jest zniesieniem 38,2% fibo ostatniego impulsu wzrostowego i może stanowić wsparcie techniczne w krótkim terminie. Możliwym górnym zakresem trwającej obecnie korekty piątkowego tąpnięcia jest poziom 1,6419. Jutro rano publikowany będzie raport CBI (Confederation of British Industry Distributive Trades Survey) dotyczący dokonanej sprzedaży przez detalistów i hurtowników. W centrum uwagi będą jednak dane Conference Board z USA.
USDJPY
Wzrosty na parach jenowych wyhamowały po wypowiedzi przedstawiciela Banku Chin mówiącej o konieczności zwiększenia udziału w rezerwach waluty japońskiej. Bariera 138 zatrzymała chwilowo trend wzrostowy na parze EURJPY i możliwa jest nieco głębsza korekta. Na USDJPY notowania chwilowo przebiły poziom 92 jenów za dolara i nastąpiła niewielka realizacja zysków w kierunku 91,60-70. W tym tygodniu publikowane będą dość istotne dane z Japonii - we wtorek w nocy w centrum uwagi będą dane o sprzedaży detalicznej, a w środę dane o produkcji przemysłowej.
IDMSA.PL