Trwa ładowanie...

Konsumenci stracą na zaostrzeniu przepisów dot. parabanków. Może wzrosnąć czarny rynek pożyczek

- Na zaostrzeniu przepisów regulujących działalność instytucji parabankowych stracą przede wszystkim konsumenci - przestrzega Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów. Jego zdaniem, niewielkie pożyczki, tzw. chwilówki, są dla wielu jedyną szansę terminowego regulowania bieżących rachunków. Tymczasem niektórzy politycy mówią o potrzebie takich zmian w prawie, które wyeliminowałyby z rynku podmioty, oferujące tego typu produkty.

Konsumenci stracą na zaostrzeniu przepisów dot. parabanków. Może wzrosnąć czarny rynek pożyczekŹródło: Newseria.pl
d2auckt
d2auckt

Sprawa Amber Gold stała się przyczynkiem do poważnej politycznej dyskusji na temat funkcjonowania tzw. parabanków. Zdaniem większości parlamentarzystów, należy zaostrzyć przepisy, regulujące istnienie tego typu instytucji.

Jednak analitycy i ekonomiści ostrzegają, że może to przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego, bo wzrośnie czarny rynek pożyczek, tzw. lichwy. Po drugie, może to negatywnie wpłynąć na sytuację wielu konsumentów, którzy pożyczając krótkoterminowo niewielkie kwoty pieniędzy, łatają w ten sposób dziury w domowym budżecie.

- Jeżeli będą mieli utrudniony dostęp do tego typu usługi, będą mieli większy problem z regulowaniem swoich należności - mówi Agencji Informacyjnej Newseria prezes Krajowego Rejestru Długów, Adam Łącki.

Szef KRD zwraca uwagę na fakt, że udział instytucji parabankowych w całej puli udzielanych kredytów jest stosunkowo niewielki.
- To jest kilka procent - zauważa Adam Łącki. - Nie stanowi to zagrożenia dla całego rynku bankowego, więc nie sądzę, żeby była bezwzględna konieczność ograniczania działania tego typu przedsiębiorstw.

d2auckt

Łącki podkreśla, że parabanki w naturalny sposób wykorzystały sytuację, jaka zaistniała na rynku po zaostrzeniu przez banki kryteriów kredytowych i wytycznych, wydanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

- W tej chwili rekomendacja S i rekomendacja T, wprowadzone przez banki, znacznie ograniczyły dostęp do kredytu osobom najbiedniejszym - mówi prezes Krajowego Rejestru Długów.

Zgodnie z zapowiedziami KNF, możliwe jest, że regulacje dla banków, po dokładnej analizie, zostaną złagodzone. Jednak - według ekspertów - zbyt łatwy dostęp do kredytów też może okazać się złym rozwiązaniem.
- Trzeba zwrócić uwagę na to, że łatwiejszy dostęp do usługi finansowej może powodować nakręcanie spirali zadłużenia, z której jest potem bardzo trudno wyjść i powoduje to dodatkowe perturbacje szczególnie w rodzinach, których nie stać na obsługę zaciągniętych zobowiązań - mówi Adam Łącki.

d2auckt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2auckt