Kontrakty CFD jako interesująca alternatywa dla kontraktów terminowych futures
Kontrakty na różnice cenowe CFD mogą być interesującą propozycją dla inwestorów, którzy do tej pory interesowali się wyłącznie kontraktami terminowymi. Otwierają przed klientami dostęp do nowych rynków. Czy warto skorzystać z możliwości, które oferują? Jaką przewagę nad tradycyjnymi futures posiadają kontrakty CFD?
Czym są CFD?
Skrót CFD pochodzi od „contract for difference”, co oznacza kontrakty na różnice kursowe. Jest to pochodny instrument należący do rynku pozagiełdowego. Dwie strony takiej transakcji umawiają się, że wymienią różnicę, która powstanie pomiędzy ceną otwarcia i zamknięcia konkretnego kontraktu.
Handlując kontraktami CFD można wykorzystać niemal wszystkie instrumenty finansowe dostępne na platformach brokerskich, co wpływa na elastyczność inwestycji. Gracz ma możliwość zajęcia pozycji długiej lub krótkiej, dzięki czemu może osiągać zysk niezależnie od kierunku, w którym podąża rynek. Dodatkowo wszystkie zlecenia na rynkach towarowych i kapitałowych są realizowane w czasie rzeczywistym.
Kontrakty CFD a klasyczne kontrakty terminowe futures
Na pierwszy rzut oka powyższe instrumenty są bardzo podobne do siebie, lecz można wyodrębnić również kilka zasadniczych różnic, które sprawiają, że kontrakty CFD są znacznie atrakcyjniejszym narzędziem, zwłaszcza dla klientów detalicznych. Tak jak kontrakty terminowe, CFD są instrumentem pochodnym, który umożliwia grę na spadek, bądź też wzrost kursów danych instrumentów bazowych. Cechą wspólną jest również dźwignia finansowa umożliwiająca otwarcie pozycji jedynie ułamkiem wartości całego kontraktu, co sprawia, że można osiągnąć kilkukrotnie większe zyski, niestety proporcjonalnie duże mogą być również straty. W przypadku kontraktów CFD wartość lewara jest ustalana na podstawie płynności wybranego instrumentu na rynku bazowym.
Podstawowa różnica polega na tym, iż kontrakt CFD jest instrumentem pozagiełdowym, stąd podlega nieco innym regulacjom. Są również rozliczane w czasie rzeczywistym, a nie, tak jak w przypadku kontraktów terminowych – raz dziennie, po zakończeniu sesji. Z tego też powodu, cena otwarcia lub zamknięcia pozycji jest tożsama z wartością wybranego waloru bądź indeksu na giełdzie. Kolejną zaletą CFD jest to, że nie wygasają one w określonym dniu, nie zachodzi więc zjawisko rolowania pozycji. Również wolumen transakcji kontraktów na różnice cenowe może być znacznie niższy w porównaniu z futures, gdyż jeden kontrakt oznacza jedną aukcję.
Gdzie grać?
Kontrakty CFD są oferowane przez większość domów brokerskich obsługujących platformy walutowe oraz kapitałowe. Jednak warto skorzystać z usług takiego brokera, który zapewnia odpowiednią płynność na wybranym rynku bazowym, co umożliwi inwestowanie krótkoterminowe. Takim brokerem jest np. X-Trade Brokers (http://www.xtb.pl/), oferujący kilkaset akcji, które są notowane w formule CFD.
Kontrakty CFD z racji tego, że opierają się na bardziej przejrzystych zasadach, oferują wyższą dźwignię finansową, jak również otwierają dostęp do różnorodnych rynków, na których można przeprowadzać wszelkiego rodzaju transakcje. Są z pewnością interesującą propozycją do rozpatrzenia przez każdego inwestora, który do tej pory koncentrował się wyłącznie na kontraktach futures. Kontrakty na różnice cenowe powinny zadowolić zwłaszcza bardziej doświadczonych graczy rynku Forex.
Materiał powstał przy współpracy z domem brokerskim.