Od poniedziałku, 21 listopada na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych do obrotu giełdowego zostały wprowadzone kontrakty terminowe na kurs funta brytyjskiego. Umożliwiają spekulacje walutowe, ale i zabezpieczenie wartości złotego dla firm, zajmujących się handlem zagranicznym z Wielka Brytanią.
- Decyzja o wprowadzeniu kontraktów terminowych na kurs funta brytyjskiego to kolejny krok do uatrakcyjnienia oferty giełdy dla inwestorów - powiedziała prezes GPW Małgorzata Zaleska.
Wprowadzenie do obrotu giełdowego kontraktów terminowych na kurs funta brytyjskiego stanowi część polityki GPW, mającej na celu poszerzanie oferty giełdy skierowanej do inwestorów. GBP/PLN jest czwartą parą walutową, na której inwestorzy mogą zawierać transakcje.
Kontrakty terminowe są wykorzystywane zarówno do spekulacji, jak i umożliwiają zabezpieczenie pozycji finansowych przed zmianami kursu. To forma zakładu o kurs waluty w przyszłości, z tym że w przypadku kontraktów dochodzi jeszcze do wszystkiego dźwignia finansowa, tj. inwestor może grać na wzrosty i spadki walut o wartości przekraczającej wielokrotnie inwestowaną kwotę.
Funt jest przy tym coraz bardziej istotny dla polskiej gospodarki, bo Wielka Brytania jest trzecim największym rynkiem eksportowym naszych producentów oraz dziesiątym rynkiem dla importerów. W ciągu trzech kwartałów bieżącego roku sprzedaliśmy na Wyspy towary o wartości 38,5 mld zł, a sprowadziliśmy za 14,8 mld zł.
Podczas sesji 21 listopada 2016 r. wprowadzone zostało sześć serii kontraktów, wygasających: 16 grudnia 2016 r., 20 stycznia 2017 r., 17 lutego 2017 r., 17 marca 2017 r., 16 czerwca 2017 r. oraz FGBPU17 15 września 2017 r.
W tym roku popularność kontraktów na waluty na GPW spadała. Inwestorzy zawarli o połowę mniej transakcji niż w 2015 r. Nadal waluty są jednak drugą najbardziej popularną formą gry na kontraktach terminowych i stanowiły 28,7 proc. wolumenu obrotu rynku terminowego w pierwszych dziesięciu miesiącach roku.
GPW wprowadza nowy produkt prawdopodobnie ze względu na dużą zmienność funta, co może decydować o jego atrakcyjności dla graczy na giełdzie.
- W ciągu ostatnich kilku miesięcy kurs GBP/PLN charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością - wyjaśnia Paweł Małmyga, analityk Domu Maklerskiego PKO BP, wskazując zarówno na Brexit, jak i wybory prezydenckie w USA jako główne przyczyny. - Niezależnie od tego, jaki kierunek wybierze rynek dla tej pary walutowej, to można zakładać, że wysoka zmienność jeszcze przez jakiś czas będzie towarzyszyć wahaniom GBP/PLN.