Trwa ładowanie...

Kontrakty terminowe na funta brytyjskiego. Nowy produkt giełdy

Od poniedziałku, 21 listopada 2016 r. na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych do obrotu giełdowego zostały wprowadzone kontrakty terminowe na kurs funta brytyjskiego. Umożliwiają spekulacje walutowe, ale i zabezpieczenie wartości złotego dla firm, zajmujących się handlem zagranicznym z Wielka Brytanią.

Kontrakty terminowe na funta brytyjskiego. Nowy produkt giełdyŹródło: WP.PL, fot: Pixabay.com/Domena publiczna
dx6dh0t

Od poniedziałku, 21 listopada na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych do obrotu giełdowego zostały wprowadzone kontrakty terminowe na kurs funta brytyjskiego. Umożliwiają spekulacje walutowe, ale i zabezpieczenie wartości złotego dla firm, zajmujących się handlem zagranicznym z Wielka Brytanią.

- Decyzja o wprowadzeniu kontraktów terminowych na kurs funta brytyjskiego to kolejny krok do uatrakcyjnienia oferty giełdy dla inwestorów - powiedziała prezes GPW Małgorzata Zaleska.

Wprowadzenie do obrotu giełdowego kontraktów terminowych na kurs funta brytyjskiego stanowi część polityki GPW, mającej na celu poszerzanie oferty giełdy skierowanej do inwestorów. GBP/PLN jest czwartą parą walutową, na której inwestorzy mogą zawierać transakcje.

dx6dh0t

Kontrakty terminowe są wykorzystywane zarówno do spekulacji, jak i umożliwiają zabezpieczenie pozycji finansowych przed zmianami kursu. To forma zakładu o kurs waluty w przyszłości, z tym że w przypadku kontraktów dochodzi jeszcze do wszystkiego dźwignia finansowa, tj. inwestor może grać na wzrosty i spadki walut o wartości przekraczającej wielokrotnie inwestowaną kwotę.

Funt jest przy tym coraz bardziej istotny dla polskiej gospodarki, bo Wielka Brytania jest trzecim największym rynkiem eksportowym naszych producentów oraz dziesiątym rynkiem dla importerów. W ciągu trzech kwartałów bieżącego roku sprzedaliśmy na Wyspy towary o wartości 38,5 mld zł, a sprowadziliśmy za 14,8 mld zł.

Podczas sesji 21 listopada 2016 r. wprowadzone zostało sześć serii kontraktów, wygasających: 16 grudnia 2016 r., 20 stycznia 2017 r., 17 lutego 2017 r., 17 marca 2017 r., 16 czerwca 2017 r. oraz FGBPU17 15 września 2017 r.

W tym roku popularność kontraktów na waluty na GPW spadała. Inwestorzy zawarli o połowę mniej transakcji niż w 2015 r. Nadal waluty są jednak drugą najbardziej popularną formą gry na kontraktach terminowych i stanowiły 28,7 proc. wolumenu obrotu rynku terminowego w pierwszych dziesięciu miesiącach roku.

dx6dh0t

GPW wprowadza nowy produkt prawdopodobnie ze względu na dużą zmienność funta, co może decydować o jego atrakcyjności dla graczy na giełdzie.

- W ciągu ostatnich kilku miesięcy kurs GBP/PLN charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością - wyjaśnia Paweł Małmyga, analityk Domu Maklerskiego PKO BP, wskazując zarówno na Brexit, jak i wybory prezydenckie w USA jako główne przyczyny. - Niezależnie od tego, jaki kierunek wybierze rynek dla tej pary walutowej, to można zakładać, że wysoka zmienność jeszcze przez jakiś czas będzie towarzyszyć wahaniom GBP/PLN.

dx6dh0t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6dh0t