Fiskus sprawdza na potęgę. Dwa razy więcej kontroli niż rok wcześniej
W Polsce luka VAT od lat jest na wysokim poziomie, a w 2023 roku jeszcze wzrosła. Eksperci przewidują, że niedługo rozpoczną się masowe kontrole, a tych, którzy unikają płatności czekają wysokie kary - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".
Gazeta przypomina, że luka VAT w Polsce stale rośnie. Niedawno Ministerstwo Finansów opublikowało Białą Księgę finansów publicznych, która raportuje sytuację z lat 2016-2023. W oczy rzuca się narastająca różnica między rzeczywistymi a potencjalnymi wpływami do budżetu z VAT.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile Polacy wydają miesięcznie? Padły konkretne kwoty
Czym jest luka VAT?
Luka VAT to kwota strat z podatku VAT, które budżet państwa powinien otrzymać na podstawie oszacowanej "bazy podatkowej". Mówiąc prościej, to prostu różnica między tym, ile pieniędzy państwo powinno dostać z VAT, a ile faktycznie zebrało.
Jednak warto zaznaczyć, że ta strata w budżecie to nie tylko kwestia oszustw - to także wynik sytuacji, gdzie ludzie unikają płacenia podatków, popełniają administracyjne błędy lub celowo starają się nie płacić podatków.
Niepokojące dane - luka rośnie w szybkim tempie
Tempo wzrostu luki VAT przyspiesza. Jeszcze w 2021 roku wynosiła 2,6 proc., jednak już rok później wzrosła do 7,3 proc. To jednak nie koniec - w 2023 roku osiągnęła poziom aż 15,8 proc. - wylicza gazeta.
Nie umknęło to uwadze organów skarbowych. Ministerstwo Finansów informuje, że w 2023 roku przeprowadzono ponad 9 tysięcy kontroli celno-skarbowych, podczas gdy rok wcześniej było ich nieco ponad 4 tys.
Posypią się kary
Maciej Fiedorczuk, adwokat i menedżer w firmie EY w rozmowie z serwisem Prawo.pl, wyjaśnia, że przez ostatnie osiem lat organy podatkowe skupiały się głównie na kontrolach podatku dochodowego. Teraz tendencja się zmienia, a urzędy skarbowe coraz częściej decydują się na wstrzymanie zwrotu VAT.
Ekspert w rozmowie z serwisem, dodaje, że zauważa, że coraz częściej nakładane są sankcje VAT, które dotąd nie były tak powszechne.
Przedstawiciele organów podatkowych coraz częściej informują podatników o planowanych maksymalnych sankcjach, które mogą zostać zmniejszone po zakończeniu kontroli - co ma skłonić ich do korekt w deklaracjach.
Kary mogą zostać nałożone, jeśli podatnik popełni błąd w rozliczeniu VAT, którego wynikiem będzie zaniżenie zobowiązania podatkowego, zawyżenie kwoty do zwrotu lub przeniesienie jej na kolejny okres rozliczeniowy.