Trwa ładowanie...

Przepracowała jeden dzień. Oto ile dostaje emerytury

Choć minimalna emerytura wynosi 1780,96 zł brutto, to prawie 400 tys. Polaków może tylko pomarzyć o takich pieniądzach. Z informacji ZUS wynika, że najniższe świadczenie, czyli 2 grosze, dostaje mieszkanka Biłgoraja, bo przepracowała zaledwie jeden dzień.

Groszowe emerytury Polaków Groszowe emerytury Polaków Źródło: Getty Images, fot: Martin Dimitrov
d1mnbjd
d1mnbjd

Mimo iż minimalna emerytura w Polsce wynosi 1780,96 zł brutto, dla niemal 400 tysięcy naszych rodaków taka suma jest jedynie marzeniem. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), najniższe świadczenie emerytalne, wynoszące jedynie 2 grosze, otrzymuje mieszkanka Biłgoraja.

Powód? Przepracowała ona jedynie jeden dzień — informuje "Fakt" w czwartkowym wydaniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polskie truskawki za ponad 20 zł za kg. Wiemy, kiedy będzie taniej

Dwa grosze emerytury

Dziennikarze "Faktu" dowiedzieli się, że ZUS przygotował specjalny raport na temat tzw. głodowych emerytur. Z tego dokumentu wynika, że kobieta z Biłgoraja, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat i odprowadziła składki za jeden dzień pracy, otrzymuje zaledwie 2 grosze emerytury. Podobna sytuacja dotyczy emerytki ze Szczecina, która również przepracowała jeden dzień i teraz otrzymuje 3 grosze emerytury.

d1mnbjd

"To nie jest błąd systemu. Wystarczy przepracować na umowie objętej składkami jeden dzień, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymać świadczenie. Dotyczy to osób z bardzo niewielkim stażem pracy" - wyjaśnił rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, w rozmowie z "Faktem".

Koszt decyzji to 100 zł

Dziennik zwraca uwagę na to, że w takich przypadkach koszt wydania decyzji emerytalnej, który wynosi około 100 zł, znacznie przewyższa wysokość otrzymywanego świadczenia.

Z informacji uzyskanych przez "Fakt" wynika, że na przykład w Wałbrzychu 22 grosze emerytury otrzymuje kobieta, która przeszła na emeryturę w wieku 60 lat i odprowadziła składki za 6 miesięcy pracy. Z kolei mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 72 lat i odprowadził składki za miesiąc pracy, otrzymuje 2,01 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1mnbjd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mnbjd