Kopalnia Silesia na sprzedaż
Ewentualne zbycie majątku kopalni Silesia musi odbyć się na podstawie przetargu lub publicznego zaproszenia do składania ofert. Oznacza to, że nawet jeśli powstanie pracownicza spółka, która chce przejąć kopalnie będzie musiała wziąć udział w oficjalnym przetargu.
27.08.2009 | aktual.: 27.08.2009 12:47
Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej podkreślił, że nie chodzi o to, by utrudnić pracownikom zakup Silesii. _ Taki jest wymóg prawny, że nabywca może przejąć kopalnie na podstawie przetargu lub publicznego zaproszenia do składania ofert _ - dodał Zbigniew Madej.
Związkowcy mają nadzieję, że zakładana przez pracowników spółka uratuje kopalnię. Gotowy jest już biznesplan dla Silesii, opracowany na zlecenie związków przez firmę konsultingową.
Jak jednak podkreśla Madej, samo założenie spółki nie wystarczy - potrzebne są pieniądze na zakup części majątku,a po rejestracji spółki trzeba uzyskać koncesje. _ Do tego również będą potrzebne środki finansowe _ - zaznaczył rzecznik Kompanii Węglowej.
Obecnie kopalnia przynosi miesięcznie od 7 do 9 milionów złotych strat. Kompania Węglowa twierdzi, że nie stać jej na inwestycję, które pozwoliłyby na uruchomienie nowych złóż.
Dotychczas zarząd spółki nie zdecydował o tym, czy i kiedy ogłosi kolejny przetarg. Dwie wcześniejsze próby sprzedaży Silesii zakończyły się fiaskiem.