Trwa ładowanie...
d38swyz

Korekty w saldzie błędów i opuszczeń nie spowodują korekty PKB

16.05. Warszawa (PAP) - Korekty wynikające z uwzględnienia we właściwych pozycjach obrotów bieżących salda błędów i opuszczeń nie spowodują zmiany wielkości PKB - podał...

d38swyz
d38swyz

16.05. Warszawa (PAP) - Korekty wynikające z uwzględnienia we właściwych pozycjach obrotów bieżących salda błędów i opuszczeń nie spowodują zmiany wielkości PKB - podał NBP.

"Warto zaznaczyć, że korekty wynikające z uwzględnienia we właściwych pozycjach obrotów bieżących salda błędów i opuszczeń nie spowodują zmiany wielkości PKB. Zwiększenie importu, jakie może nastąpić, będzie miało wpływ na rozdysponowanie PKB, czyli wielkość konsumpcji oraz eksportu netto, nie zmieni zaś poziomu produktu krajowego brutto. Trzeba jednak zauważyć, że w opublikowanych danych rachunku finansowego bilansu płatniczego, bez względu na ewentualną wielkość ujemnego salda obrotów bieżących po korekcie, znajduje się już jego finansowanie" - napisano w raporcie.

"Należy również spodziewać się, że część transakcji ujętych obecnie w saldzie błędów i opuszczeń powinna znaleźć swoje odzwierciedlanie w rachunku finansowym bilansu płatniczego, nie zwiększając deficytu obrotów bieżących" - dodano.

NBP chce opublikować zweryfikowane dane za okres od 2004 r. 29 czerwca 2011 r. wraz z publikacją danych za I kwartał 2011 r.

d38swyz

Według NBP istnieje kilka hipotez, które weryfikuje. Są to:

Pozostałe transfery innych sektorów

"W kategorii pozostałych transferów pozostałych sektorów obserwowany jest duży napływ netto środków do Polski. W tej pozycji powinny być ujmowane transfery przekazywane do Polski z tytułów innych niż dochody z pracy, czy też środki z Unii Europejskiej. Ująć należy w tym komponencie między innymi odszkodowania, kary, alimenty, renty, wygrane na loterii, pomoc humanitarna itp. Analiza obecnie występujących w tej kategorii danych, w oparciu o uzyskane informacje m.in. z badań ankietowych Polaków pracujących za granicą oraz danych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozwalają stwierdzić, że zawarta w pozostałych transferach kwota może być zbyt wysoka".

Branding - przypadek Czech i Węgier

d38swyz

"Kolejną z ważnych hipotez branych pod uwagę jest branding - czyli usługa związana z korzyścią z bycia częścią międzynarodowej grupy kapitałowej. Korekta z powodu występowania tego efektu została wprowadzona w Czechach i na Węgrzech. Działalność taka polega na imporcie z zagranicy usług (w postaci np. opłaty za korzystanie ze znaku towarowego. Na podstawie posiadanej wiedzy można stwierdzić, że występowanie tego zjawiska w Polsce jest także prawdopodobne".

Hipotezy związane z rachunkiem finansowym

"Podejmowane są także działania związane z wyeliminowaniem nierejestrowanych transakcji w zakresie rachunku finansowego bilansu płatniczego. Do działań, które zostały podjęte należy zaliczyć wyjaśnienie sposobu rejestrowania transakcji warunkowych dotyczących skarbowych papierów wartościowych emitowanych na rynku krajowym oraz weryfikację danych dotyczących aktywów zagranicznych polskich podmiotów".

d38swyz

Podmioty sektora niefinansowego posiadające znaczne aktywa zagraniczne

"Posiadane przez NBP informacje wskazują na możliwość istnienia podmiotów sektora niefinansowego, które mają znaczące inwestycje przeprowadzane poprzez zagraniczne spółki specjalnego przeznaczenia (głównie na Cyprze oraz w Holandii i Luksemburgu, stworzone w celu optymalizacji podatkowej). Spółki te wykorzystywane są zarówno do inwestycji w kraju, jak i za granicą. Inwestycje w polskie podmioty są znane oraz identyfikowane w danych bilansu płatniczego, szczególnie dla dużych spółek giełdowych. Niestety nie wszystkie podmioty, jakie są do tego zobligowane, przekazują do NBP informacje o swoich aktywach zagranicznych".

Import samochodów używanych z obszaru UE

d38swyz

"Po przystąpieniu do UE maju 2004 r. zmieniły się przepisy określające wysokość podatków obejmujących import używanych samochodów z UE. Jednocześnie zmieniły się przepisy określające sposób zbierania danych statystycznych o handlu towarami w ramach UE. Wprowadzenie systemu Intrastat z wysokimi progami statystycznymi spowodowało, że wielkość sprowadzanych samochodów nie została ujęta w oficjalnych danych o handlu zagranicznym. Kwota ta nie została także doszacowana jako wielkość transakcji podprogowych". (PAP)

map/ ana/

d38swyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38swyz