Trwa ładowanie...

Koronawirus. WHO zwleka z ogłoszeniem pandemii

Koronawirus. Pandemia (ogłoszana przez WHO - red.) może mieć miejsce dopiero, gdy dojdzie do wybuchu epidemii dojdzie w kilku wtórnych ogniskach pod różną szerokością geograficzną. Sam komunikat nie musi skutkować żadnymi głębszymi perturbacjami, stanowi bardziej sygnał dot. rzeczywistej sytuacji epidemiologicznej na świecie.

Share
Koronawirus. WHO zwleka z ogłoszeniem pandemii
Źródło: Shutterstock.com, fot: shutterstock.com
d1o0gjm

Koronawirus. WHO jest gotowe ogłosić pandemię

Koronawirus i pandemia? Zdaniem części ekspertów ogłoszenie pandemii pozwoliłoby w większym stopniu niż do tej pory stopniu zaktywizować obywateli zagrożonych państw, by wzięli odpowiedzialność za opanowanie sytuacji. Obecnie mamy do czynienia ze scenariuszem, gdy poszczególne państwa i ich urzędy robią niewiele, by skutecznie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Oglądaj: Koronawirus blokuje ćwiczenia. Korea Południowa obawia się epidemii wśród żołnierzy

Cała uwaga w kwestii prewencji epidemiologicznej spada bowiem na urzędników z konkretnych ministerstw zdrowia, którzy z kolei stwarzają wrażenie, że sytuacja pozostaje pod kontrolą. Restrykcyjne zalecenia - których brakuje - są jedynym sposobem, by na obecnym etapie epidemii zagrożenie zminimalizować.

Przypomnijmy jednocześnie, że światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła w poniedziałek, że nadal jest za wcześnie na to, by mówić o pandemii koronawirusa, a samo używanie słowa "pandemia" nie przystaje do faktów. Przedstawiciele WHO uspokajali także, że koronawirus "nie wymknął się spod kontroli" i "nie powoduje śmierci na szeroką skalę".

d1o0gjm

Podziel się opinią

Share
d1o0gjm
d1o0gjm