Trwa ładowanie...
04-09-2015 06:58

Korupcja w Policji. Tak funkcjonariusze łamią prawo

Maleje korupcja wśród policjantów, ale coraz więcej z nich wynosi tajemnice i fałszuje dokumenty.

Share
Korupcja w Policji. Tak funkcjonariusze łamią prawoŹródło: WP.PL, fot: Piotr Skraba/Reporter
dwz0x3a

Jest też druga strona medalu: wielu mundurowych bywa niesłusznie oskarżanych

W 2014 r. 369 policjantów usłyszało 1108 zarzutów - wynika z raportu Biura Spraw Wewnętrznych. To minimalnie więcej niż rok wcześniej - pisze "Rzeczpospolita".

W liczącej prawie 100 tys. formacji ci dopuszczający się przestępstw stanowią margines - zaznacza rzecznik Komendy Głównej Policji Krzysztof Hajdas.

dwz0x3a

Według raportu BSW główny grzech policjantów to wciąż korupcja - czyny o tym charakterze stanowiły 44 proc. wszystkich, za jakie mundurowi dostali zarzuty. Pocieszające jest, że łapówkarski trend słabnie - 5 lat temu było 1,3 tys. takich przestępstw, w ub.r. - 485.

W 2014 r. odnotowano zaś więcej przypadków zdrady tajemnic służbowych: wzrost liczby zarzutów z 20 w 2013 r. do 52, czy fałszowania dokumentów - z 63 do 133. Ponad dwukrotnie wzrosła liczba zarzutów dla policjantów w związku z udziałem w przestępczości narkotykowej - przeszło 50 z nich złapano na posiadaniu lub udzielaniu narkotyków.
Jest też druga strona medalu: wielu mundurowych bywa niesłusznie oskarżanych - zaznacza raport. Bywa, że dopiero po latach są oczyszczani z zarzutów.

Zobacz także: Przepisy o ruchu drogowym. Ochrona pieszych jest u nas najsłabsza w Europie

dwz0x3a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwz0x3a