Trwa ładowanie...
d3fgava
09-09-2016 10:36

Kościński: MR zachęca zagranicznych inwestorów do innowacyjności w Polsce

Krynica-Zdrój, 09.09.2016 (ISBnews) - Zagraniczne inwestycje są szansą na rozwój innowacyjnej gospodarki w Polsce, dlatego Ministerstwo Rozwoju (MR) zachęca inwestorów do zaangażowania w naszym kraju, licząc m.in. na tworzenie nowych miejsc pracy, poinformował wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

d3fgava
d3fgava

"Zmieniamy kompletnie podejście administracji do polskich i zagranicznych inwestorów. Administracja ma być służebna, ma służyć przedsiębiorcom w rozwoju biznesu. My jesteśmy dla rynku. Zachęcamy zagraniczny kapitał do inwestycji w Polsce, mając świadomość, że dzięki temu wzrośnie liczba miejsc pracy" - powiedział Kościński podczas debaty "Wpływ zagranicznych inwestycji na rozwój innowacyjnej gospodarki w Polsce" w trakcie XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Uczestnicy debaty zwracali uwagę, że ważna jest przede wszystkim forma pracy i jej innowacyjność, a nie wyłącznie niskie koszty.

"Kilogram eksportu w PZL-Świdnik to ponad 700 euro. Mamy drogie produkty, bo są one unikalne i wymagają innowacyjnych rozwiązań, także prowadzenia badań" - wskazał wiceprezes Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik, Krzysztof Krystowski.

W Europie tylko w pięciu krajach produkuje się śmigłowce, a dzięki PZL Świdnik w tej grupie jest Polska, i to od 60 lat. Na świecie do tej grupy dołącza jeszcze Rosja i Stany Zjednoczone, podkreślił.

d3fgava

Uczestnicy debaty przekonywali, że trzeba zachęcić zagraniczny kapitał do inwestycji w Polsce.

"Przede wszystkim ważny jest system motywacyjny. Trzeba racjonalnie motywować inwestorów, tłumaczyć: czego się od nich oczekuje i chwalić, gdy się wywiązują z zobowiązań" - wskazał Krystowski.

Wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) Janusz Władyczak przekonywał, że w przypadku zagranicznych inwestorów można ich ubezpieczać, czyli zabezpieczać ich płynność. "Produkt musi jednak spełnić warunki polskości" - zaznaczył.

Kolejnym, po przemyśle obronnym, przykładem inwestycji, które wpływają na innowacyjność polskiej gospodarki jest - jak wskazano podczas debaty - sektor farmaceutyczny.

d3fgava

"Co musi się zdarzyć, żeby powstał jeden lek? Na pięć tysięcy leków tylko pięć przechodzi do testów, z tego tylko jeden wchodzi na rynek. To potężna inwestycja - do 5 mld USD, a budżet refundacji wszystkich leków w Polsce to 3 mld USD. Widzę olbrzymią rolę innowacyjnych firm farmaceutycznych w rozwoju polskiej gospodarki" - powiedział prezes AstraZeneca Pharma Poland Jarosław Oleszczuk.

Krzysztof Krawczyk z CVC Capital Partners Ltd. wskazał ponadto, że innowacyjność to nie tylko zakup technologii. "To, co jest najważniejsze, to połączenie kapitału finansowego i ludzkiego oraz wiedzy jak to wykorzystać" - podsumował Krawczyk.

(ISBnews)

d3fgava
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fgava