Trwa ładowanie...

Kościół wynajął lokal za bezcen, dla innych cena była zaporowa. Warszawski ratusz tłumaczy

Warszawa chciała wynająć lokal za 162 zł za metr kwadratowy, co przy jego wielkości oznacza niemal 63 tys. zł czynszu miesięcznie. Przy takiej stawce nie znalazł się żaden chętny. Miasto nie wystawiło jednak nieruchomości w przetargu za niższą cenę, tylko od razu podpisało umowę z Katolickim Kościołem Narodowym w Polsce. Duchowni płacą 5 zł za metr kwadratowy. Budynek został wydzierżawiony na cele charytatywne - argumentuje stołeczny ratusz.

Kościół wynajął lokal za bezcen, dla innych cena była zaporowa. Warszawski ratusz tłumaczy Kościół wynajął lokal za bezcen, dla innych cena była zaporowa. Warszawski ratusz tłumaczy Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d26ttz3
d26ttz3

Sprawą zainteresowała się stołeczna radna Agata Diduszko-Zyglewska, która w interpelacji pyta ratusz o powód olbrzymiej obniżki stawki najmu za lokal w ścisłym centrum miasta. W 2021 roku lokal w budynku przy ul. Nowy Świat 21B o wielkości 388 mkw został wystawiony w przetargu ze stawką 162 zł/mkw. Jak podkreśliła Diduszko-Zyglewska, tak wysoka stawka oznaczała cenę zaporową, dlatego nie znalazł się najemca, który byłby w stanie ją zapłacić.

Radna, powołując się na informacje od osób zainteresowanych najmem lokalu, zaznaczyła, że nawet ceny komercyjne są w tej lokalizacji niższe. Lokal nie wrócił już do przetargu z bardziej realistyczną stawką. Po kilku miesiącach na stronach Zarządu Mienia Skarbu Państwa ukazała się informacja, że lokal został wydzierżawiony przez Parafię Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce pod wezwaniem błogosławionego Stefana Wyszyńskiego w Warszawie za cenę 5 zł/mkw ( a piwnica 3 zł/mkw).

Informację o stawkach potwierdza stołeczny ratusz. "Nieruchomość przy ul. Nowy Świat 21B (usytuowana w podwórzu) była skierowana do najmu w drodze konkursów ofert – z przeznaczeniem na cele biurowo-usługowe. Wywoławcza stawka czynszu wynosiła 162 zł/mkw. Budynek nie wzbudzał jednak żadnego zainteresowania – pomimo prób wynajęcia nieruchomości, nie wpłynęła żadna oferta najmu" - przekazał zastępca rzecznika ratusza Jakub Leduchowski. "Nowy Świat 21B pozostawał niewynajęty od 2016 roku" - dodał.

d26ttz3

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Przerobili stuletnią stodołę na zaskakujący dom. Płacą 30-krotnie niższy podatek

Zgłosili się jako jedyni

Leduchowski wyjaśnił też, że od kwietnia 2022 r. dzierżawcą nieruchomości jest Katolicki Kościół Narodowy w Polsce, który jako jedyny na przestrzeni ostatnich lat zwrócił się do stołecznego Zarządu Mienia Skarbu Państwa o możliwość udostępnienia budynku. "Umowa dzierżawy została zawarta na okres trzech lat, na podstawie § 7 załącznika nr 1 do zarządzenia Nr 811/2017 Prezydenta m.st. Warszawy z 5 maja 2017 r. w sprawie zasad wydzierżawiania na okres do trzech lat nieruchomości m.st. Warszawy i nieruchomości Skarbu Państwa, dla których organem reprezentującym właściciela jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy" - sprecyzował Leduchowski.

Rzecznik zaznaczył, że budynek został wydzierżawiony na cele charytatywne oraz statutowe. Stawka czynszu wynosi 5 zł/mkw i jest stawką preferencyjną, przyznawaną organizacjom prowadzącym działalność niekomercyjną, w tym organizacjom pozarządowym, w ramach wspierania ich działalności.

d26ttz3

"Warto pamiętać, że utrzymanie każdej nieruchomości, również tej pozostającej pustostanem, wiąże się z kosztami. Dzięki zawartej umowie dzierżawy za pokrycie tych kosztów odpowiadać będzie nowy użytkownik – utrzymanie budynku przy ul. Nowy Świat 21B nie będzie dłużej obciążać budżetu Warszawy. Ewentualne prace adaptacyjne realizowane będą przez dzierżawcę na jego koszt – po uzyskaniu niezbędnych uzgodnień i zezwoleń" - podsumował Leduchowski.

Problem z czynszami

Wysokie czynsze na Nowym Świecie nie tylko odstraszały od wynajmu lokalu, który trafił ostatecznie w ręce Kościoła. Z końcem lutego zakończył też działalność słynny salon Empiku przy skrzyżowaniu Nowego Światu i Alej Jerozolimskich.

"Z dniem 28 lutego salon Empik przy Nowym Świecie zostanie zamknięty w wyniku braku porozumienia z Biurem Mienia Skarbu Państwa co do warunków dalszej współpracy i najmu" - tłumaczyła nam rzeczniczka prasowa Empiku Monika Marianowicz.

d26ttz3

"Decyzja o zamknięciu tego salonu była dla nas bardzo trudna, zwłaszcza że był on tłem ważnych wydarzeń i miejscem spotkań z 'żywą' kulturą. Tym bardziej żałujemy, że w toku rozmów nie udało się znaleźć porozumienia z właścicielem budynku dotyczącego warunków zawarcia kolejnej umowy dzierżawy tej lokalizacji" - dodała rzeczniczka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26ttz3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26ttz3