Trwa ładowanie...

Czynsze w górę o 30 procent. Z rynku znikają nawet mało atrakcyjne mieszkania

Czynsz za kawalerkę w Warszawie w lutym wynosił 2,2 tys. zł, w połowie marca – już ponad 2,3 tys. Stawka za dwa pokoje wzrosła z 3,2 do ponad 3,4 tys. zł, a za trzy – z ponad 4,9 do ponad 5,3 tys. zł. – Znika wszystko, nawet mieszkania mało atrakcyjne – mówią eksperci.

Kryzys uchodźczy sprawił, że oferty mieszkaniowe znikają na pniu Kryzys uchodźczy sprawił, że oferty mieszkaniowe znikają na pniu Źródło: WP, fot: Mateusz Madejski
d3efrsb
d3efrsb

W ostatni weekend pracownik trójmiejskiego oddziału firmy Fiesta ZN, która działa na rynku najmu, odebrał ponad 800 telefonów od osób poszukujących mieszkań – informuje "Rzeczpospolita".

Kryzys uchodźczy sprawił, że oferty znikają na pniu. Wraz z rosnącym popytem na najem idą w górę stawki. Zdaniem ekspertów podwyżki będą znaczne i nie będą chwilowe – czytamy w dzienniku.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Najem w Polsce jest mniej atrakcyjny niż na zachodzie

Wynajmowane są wszystkie mieszkania, nawet te mało atrakcyjne, które gdyby nie wojna, zapewne stałyby puste.

d3efrsb

Jak wynika z danych firmy Fiesta, średni czynsz za kawalerkę w Warszawie w połowie lutego wynosił 2,2 tys. zł, w połowie marca – już ponad 2,3 tys. Stawka za dwa pokoje wzrosła z 3,2 tys. zł do ponad 3,4 tys. zł, a za trzy z ponad 4,9 do 5,3 tys. zł.

We Wrocławiu przeciętne stawki za kawalerki wzrosły z ponad 1,9 do ponad 2 tys. zł, lokali dwupokojowych – z niespełna 2,6 do ponad 2,8 tys., a trzypokojowych – z ponad 3,9 aż do 4,9 tys. zł. W Krakowie czynsze za kawalerki skoczyły z ponad 1,6 do niespełna 1,8 tys., za dwa pokoje – z 2,2 do ok. 2,5 tys., a za trzy – z 3,3 do ponad 4,1 tys. zł – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Eksperci ostrzegają, że najgorętszy okres na rynku najmu dopiero przed nami. Czas największego ruchu to napływ studentów na przełomie lata i jesieni.

Gospodarcze skutki wojny w Ukrainie z dużym prawdopodobieństwem spowodują zwiększenie kosztów budowy, a to w konsekwencji wzmocni obserwowane dotychczas wzrosty cen mieszkań na polskim rynku - ocenia Katarzyna Kuniewicz z wyszukiwarki nieruchomości Obido. Jak dodaje, fala migracji z Ukrainy wywoła zmiany o charakterze społecznym i gospodarczym, jakich Europejczycy nie obserwowali od dziesiątków lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3efrsb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3efrsb