Trwa ładowanie...

Kosiniak-Kamysz: najbliższe dwa tygodnie rozstrzygające dla rządowego projektu ustawy emerytalnej

"O koalicję byłbym spokojny. Myślę, że mamy
jeszcze czas na wypracowanie dobrych rozwiązań"

Kosiniak-Kamysz: najbliższe dwa tygodnie rozstrzygające dla rządowego projektu ustawy emerytalnejŹródło: Pap
d46a5fv
d46a5fv

Najbliższe dwa tygodnie będą rozstrzygające, jeżeli chodzi o ostateczny projekt rządowy ustawy emerytalnej - powiedział w sobotę w Krakowie minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak -Kamysz.

"Projekt jest określony i główne jego założenia są znane od dawna, bo od momentu ogłoszenia w expose. Chodzi o część zapisów, o zapewnienie bezpieczeństwa w okresie około emerytalnym i przedemerytalnym. Ale w przeciągu najbliższych kilkunastu dni powinniśmy mięć ostateczne rozstrzygnięcia rządowe" - powiedział na konferencji prasowej Kosiniak - Kamysz.

Dodał, że rozmowy koalicjantów będą kontynuowane. "O koalicję byłbym spokojny. Myślę, że mamy jeszcze czas na wypracowanie dobrych rozwiązań" - powiedział Kosiniak - Kamysz. Jak mówił czasem, na początku koalicjanci mają inne zdanie, ale wsłuchując się w różne głosy, dochodzą do dobrych rozwiązań."Wierzę, że również tak się stanie w przypadku ustawy dotyczącej wieku emerytalnego" - powiedział.

Minister przypomniał, że teraz projekt ustawy wraz z uwagami trafi na międzyresortową konferencję uzgodnieniową, która odbędzie się na początku przyszłego tygodnia. Potem zajmie się nim Komitet Stały Rady Ministrów, a w końcu projekt będzie przejmowany przez rząd.

"Projekt jest jeden" - podkreślił Kosiniak -Kamysz. "Do niego zgłoszono określoną ilość uwag. Zrobiły to zarówno resorty jak również organizacje społeczne, pracodawców, związkowców. W tych uwagach były elementy dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa w okresie około emerytalnym i przedemerytalnym, co byłoby skonsumowane przez częściowe emerytury" - wyjaśnił Kosiniak- Kamysz.

d46a5fv

Pytany o bezrobocie minister powiedział, że styczeń i luty 2012 był porównywalny z tym samy okresem roku ubiegłego. "Zachowując tendencję rok do roku ożywienie na rynku pracy następuje w marcu, kwietniu. To miesiące, w których powinny się zaczynać prace sezonowe i powinien być widoczny spadek bezrobocia" - powiedział Kosiniak -Kamysz.

Minister był gościem drugiego z cyklu "Krakowskich Spotkań Rządowych", organizowanych przez przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera. Zaproszeni zostali na nie m.in. przedstawiciele związków zawodowych z Krakowa i Małopolski, organizacje pracownicze, fundacje kobiece, dyrektorzy urzędów pracy, władze województwa oraz posłowie i senatorowie.

Kosiniak - Kamysz powiedział podczas spotkania, że najwięcej uwag zgłoszonych do projektu ustawy emerytalnej dotyczy bezpieczeństwa w okresie tuż przed emeryturą i tzw. emerytur częściowych.

d46a5fv

Według szefa resortu pracy właśnie zdefiniowanie "emerytury częściowej", czyli m.in. tego, jaki procent pełnej emerytury będzie ona stanowiła, stanie się najgorętszym punktem dyskusji w najbliższych dniach.

Odpowiadając na pytania z sali mówił, że nie są przewidywane żadne nowe emerytury pomostowe.

"Emerytury pomostowe dla tych stanowisk pracy objętych ustawą z 2008 r. pozostają. Nic się nie zmienia. Ale nie będzie nowych emerytur pomostowych" - wyjaśnił. Dodał, że nie zmienia się też system rentowy. "Kto jest niezdolny o pracy może się ubiegać o rentę. Niezmienne są też zasady przyznawania rent rodzinnych i wiek uprawniający do wystąpienia o tą rentę" - powiedział Kosiniak - Kamysz.

MA

d46a5fv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46a5fv